NERİNE (AMARYLLIDACEAE)

NERİNE (AMARYLLIDACEAE)

Soğanlı

 

 NERİNE BOWDENII

 

   Bu tür, cinsin dayanıklı olan tek türüdür ve aynı zamanda da en güzelidir. 50 cm yüksekliğe ulaşabilen her sap, sekiz ya da on iki çiçekten oluşmuş, şemsiye şeklindeki çiçek kurullarını taşır. Çiçeklenme Eylül ayındadır.

Dar ve şerit şeklindeki yaprakları, genellikle ancak çiçeklenmeden sonra belirir.

 

Dikkat çekici özelliği: Dar, kurdelemsi, dalgalı ve kıvrık taç yapraklara sahip çiçekleri, çok hoş görünümlü ve dikkat çekicidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki, iyi drene olan, verimli topraklarda yetişir.

 

Üretimi: Soğanları, Nisan'da 10 cm derinliğe dikilir. Şiddetli soğukların yaşandığı dönemlerde, saman ya da yaprak örtüsüyle korunmak şartıyla, uzun yıllar yerinde bırakılması tercih edilmelidir.

Her dört, beş senede bir  soğanlar toplanmalı, bölünmeli ve yeniden dikilmelidir.

 

Uygulama alanı: Özellikle kesme çiçek olarak kullanılır. Uzun süre dayanabilen kesme çiçeklerdendir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com