CONVALLARIA MAJALIS (LILIACEAE) Müge

CONVALLARIA MAJALIS (LILIACEAE)
Müge

Çok yıllık

 

 

   Yer altı rizomları sayesinde çok yıllık olan, 20 cm yüksekliğinde, oldukça ufak bir bitkidir. Yatay gelişim gösteren rizomlarından, külah gibi kıvrılmış, daha sonra ovalleşen iki yaprak yükselir. Nisan – Mayıs aylarında buradan uzayan çiçek sapı, üzerinde, küçük, hoş kokulu, çan şekilli çok sayıda beyaz çiçekten oluşan grupları taşır.

 

Dikkat çekici özelliği: Mayıs ayında gerçekleşen ilk çiçeklenmenin sembolik karakteri ve parfümüdür.

 

Toprak ve ışık isteği: Humuslu toprakla zenginleştirilmiş hafif yapılı topraklarda, yarı gölge ortamlarda yetişir.

 

Üretimi: Rizomlarının ayrımı yöntemiyle çoğaltılır. Bu ayrım, her üç ya da dört sene de bir, Ekim ve Mart aylarında yapılır. Rizomlar’ın 10’ar cm’lik aralıklarla, hafifçe gömülüp, humuslu toprakla örtülmeleri suretiyle şaşırtmaları yapılır. Dikilen rizomlar bolca sulanmalıdır.

Tohum yoluyla çoğaltılması da mümkündür. Tohum ekimi Eylül – Ekim aylarında yapılır. Fakat bu yöntemle elde edilecek çiçeklenme ancak yıllar sonra gerçekleşebilecektir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com