MONTBRETIA(IRIDACEAE)

MONTBRETIA(IRIDACEAE)

Soğanlı

 

MONTBRETIA CROCOSMIIFLORA YA DA

CROCOSMIA CROCOSMIIFLORA

 

   Çok yıllık, soğanlı bir bitkidir. Gladiolus’u anımsatan, fakat daha dar olan, çok sayıda yaprağı vardır. 60 cm yüksekliğindeki, dallanmış çiçek sapı; 3-5 cm genişliğinde, iyice açılmış çok sayıda çiçekten oluşmuş, dört beş tane başak şeklinde çiçek kurulu taşır. Çiçeklenme Haziran'dan donların başladığı zamana dek uzar. Çiçek renkleri nar çiçeği kırmızısından altın sarısına kadar farklılık gösteren çok sayıda çeşidi vardır. Büyük çiçekli Montbretia olarak anılan bazıları, daha büyük fakat daha az sayıda çiçeklidir.

 

Dikkat çekici özelliği: Zarif ve hafif çiçek sapıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Yarı gölge ortamdaki, hafif yapılı, kumlu ve iyi drene olan toprakları sever.

 

Üretimi: Soğanların dikimi Şubat – Nisan ayları arasında gerçekleştirilir. Birbirlerine 50-80 cm’lik mesafede yer alan tutamlar oluşturmaları için, aralarında 4-5 cm olan beş altı soğandan oluşan gruplar halinde, 6-10 cm derinliğe dikilirler. Sıcak dönemlerde bolca sulama yapılmalıdır.

   Güneyde, kışların yumuşak geçtiği bölgelerde, soğanlar kış boyunca topraktaki yerinde bırakılabilirler. Diğer durumlarda ise, soğanlar Kasım'da toplanmalı, Gladiolus’lar gibi, kuru bir yere yayılarak saklanmalıdırlar.

 

Uygulama alanı: Çok yıllık bitkilerle oluşturulan dekorlara mükemmel uyum sağlar. Çok hoş duruşlu kesme çiçeklerdendir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com