MACLEAYA (PAPAVERACEAE)

MACLEAYA (PAPAVERACEAE)

Çok yıllık

 

 

MACLEAYA CORDATA

 

   3-6 m arası boya ulaşabilen, dik ve güçlü sürgünlere sahip, çok yıllık bir bitkidir. Geniş, mavi-yeşil renkli, altları beyazımsı yaprakları zarifçe dilimlidir. Pembemsi beyaz, küçük çiçekleri, sürgünlerin uçlarında, piramidal koçanlar şeklinde, uzun çiçek kurulları oluşturur. Haziran'dan Ağustos'a kadar gerçekleşen çiçeklenmenin ardından, yine dekoratif olan sarkık meyveler belirir. 

 

MACLEAYA MICROCARPA

 

   Gri-yeşil, arka yüzü beyazımsı, loplu yaprakları, uzunluğu 2-3 m’ye erişebilen dik sürgünlerce taşınır. Küçük çiçekler koçan şeklinde seyrek kurullar oluşturur.

 

Dikkat çekici özelliği: Büyük ebatlarıyla ve çok sayıda küçük çiçekten oluşan koçan şeklindeki gevşek kurullarıyla oldukça dikkat çekicidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Silisli – killi, katıksız topraklarda yetişir. Korunaklı ve güneşli ortamlardan hoşlanır.

 

Üretimi: Ekim'den Mart'a kadar kök ayrımı yoluyla üretilir. Bitkiler en az bir metre aralıkla dikilmelidir.

 

Uygulama alanı: Büyük bir çim alan üzerinde gruplar halinde ya da doğal bir bahçe oluşturan çalı yastıklarında kullanılır (bitkinin geliştiğinde ulaşacağı büyük ebatları hesaba katılmalıdır).

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com