LYSIMACHIA (PRIMULACEAE) Karga Otu

LYSIMACHIA (PRIMULACEAE)
Karga Otu

Çok yıllık

 

 

Bu cinsin iki yüz tane türü vardır. Burada, birbirinden form ve görünüm açısından tamamen farklı, iki türüne yer  verilecektir.

 

LYSIMACHIA PUNCATA

 

   Dik, sert, az dallanmış, 80-100 cm arası uzunluktaki sürgünleri, katlı, dairesel dizilime sahip, boylamasına uzun, kahverengi benekli yeşil yaprakları taşır. Parlak sarı renkli çiçekleri, sürgün uçlarında uzun gruplar oluşturur.

 

LYSIMACHIA NUMMULARIA

 

   Yayıldıkça köklenen, sürünücü sürgünlere sahip, karşılıklı dizilmiş, açık yeşil, yuvarlağımsı, bozuk para büyüklüğünde yaprakları taşıyan bir bitkidir. Mayıs'tan  Temmuz'a kadar, 2 cm çapındaki, tekil konumlu, parlak sarı renkli çiçekleri vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Her iki türde çok  kolay üretilebilen bitkilerdir.  Ve gelişmeleri de oldukça hızlıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Hafif gölge ortamdaki, nemli topraklarda yetişir.

 

Üretimi: Mart – Nisan aylarında kök ayrımı yoluyla üretilir. Lysimachia punctata, tohumları Nisan'dan Haziran'a kadar fideliğe ekilerek de üretilebilir.

 

Uygulama alanı:

 

Lysimachia punctata: Oldukça gösterişli çiçek grupları oluşturur.

Lysimachia nummularia: Nemli ortamlar için uygun yer örtücü bir bitkidir. Su kenarlarında, dere yamaçlarında kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com