SÜMBÜL

SÜMBÜL

Soğanlı

 

 

HYACINTHUS ORIENTALIS (LILIACEAE)

 

   Soğanı sayesinde çok yıllık bir bitkidir. dik ve mızrağımsı şekilde yaprakları vardır. 20-30 cm uzunluğundaki çiçek sapı üzerinde yapraklar geniş bir yer kaplar. Saplar, çok hoş kokulu, 20-30 çiçekçikten oluşan yoğun çiçek gruplarını taşır.

   Bu bitkinin çeşitleri, Hollandalı uzmanların gerçekleştirmiş olduğu ıslah çalışmaları sonucunda, günümüzde, form ve renk açısından mükemmellik seviyesine erişmiştir.

   Roman sümbülü olarak adlandırılan, birden fazla çiçek sapına sahip türü günümüzde artık üretilmemektedir.

 

HOLLANDA SÜMBÜLÜ

 

   İri ve tam yuvarlağımsı bir soğanı vardır. Soğandan çıkan uzun yaprakların ortasında, katmerli ve katmersiz çiçeklerden oluşan süper bir çiçek grubu taşır. Her çeşit renkte, farklı çiçek boylarında, formlarında ve yoğunluğunda çiçek kurulları vardır. Üretilmiş çok sayıda çeşidi bulunur. Genellikle katmersiz çiçekli olanları tercih edilir. Hollanda sümbülleri, gerek çiçeklerinin mükemmellikleri ve irilikleri, gerekse renklerinin canlılığı açısından en güzelleridir.  Maalesef, kendi ülkeleri dışında kullanıldıklarında çok çabuk bozulurlar.Diğer ülkelerde, üçüncü yıllarından itibaren, çiçek kurulları küçülür ve renkleri solar. Güzel bir çiçeklenme elde edilebilmesi için, her sene, Hollanda soğanlarının, rezervlerinin yenilenmesi tercih edilmelidir.Çapı en az 15-16 cm olanlar dışındaki soğanlar dikilmemelidir. Daha küçük ebatlardaki soğanlar, bazen daha düşük fiyata satılsalar da, hayal kırıklığı yaratacak bir çiçeklenmeden  başka bir şey vermezler.

 

Dikkat çekici özelliği: Çiçeklerinin güzel renkleri, harika kokuları ve ilkbaharda açıyor olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Geçirgen, iyi yumuşatılmış, hafif yapıdaki topraklarda ve her türlü güneş alma konumunda yetişirler.

 

Üretimi: Soğanlar, Ekim – Kasım aylarında,  8-10 cm derinliğe, 15 yada 20 cm’lik aralıklarla gömülerek dikilir. Sert iklimlerde, şiddetli soğuklardan korumak için, bir örtü ile kaplanmaları gerekir. Çiçeklenme Mart – Nisan aylarında başlar. Daha sonra, soğanların, gelecek sonbaharda tekrar dikilinceye dek kuru bir ortamda bekletilebilmeleri için sökülmeleri, sökülebilmeleri için ise yaprakların sararması ve ölmesi beklenir. İkinci senenin çiçeklenmesi genellikle ilkinden daha gösterişsiz fakat bitki yastıklarını süslemeye yetecek güzellikte olacaktır. Saksıda yetiştirilmesi de mümkündür.

 

Uygulama alanı: Saksıların, bitki yastıklarının süslenmesinde kullanılır. Yolun veya evin yakınlarına dikilmeleri, çiçeklerinin güzelliklerinden ve harika kokularından faydalanabilmeyi sağlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com