HEUCHERA (SAXIFRAGACEAE) Ateş Feneri

HEUCHERA (SAXIFRAGACEAE)
Ateş Feneri

Çok yıllık

 

 

   Etli köke sahip bir bitkidir. Yapraklanma genellikle beyaz ve kırmızı lekeli koyu yeşil renktedir. Bu yapraklanmanın arasından ince, uzun ve esnek çiçek sapları yükselir. Haziran – Temmuz gibi, seyrek, küçük gruplar halinde yer alan, çan şeklinde çok sayıda çiçekten oluşmuş çiçek kurulları vardır. Çeşitlere göre çiçek renkleri kırmızıdan beyaza kadar farklılık gösterir (genellikle ressamın düş kırıklığı olarak adlandırılır).

 

Dikkat çekici özelliği: Son derece hafif çiçeklenmesinin zarifliğidir.

 

Toprak ve ışık isteği: İyi drene olan, kil içermeyen topraklarda, yarı gölge ya da güneşli ortamlarda yetişir.

 

Üretimi: Sonbaharda kök ayrımıyla çoğaltılır. Ayrılan parçalar her yönden 40 cm mesafe kalacak şekilde dikilir.

Mayıs – Haziran aylarında, fidelikte, tohum ekimi yoluyla da üretilebilir. Şaşırtmaları da burada yapılan fideler Ağustos'ta toprağa dikilir.

 

Uygulama alanı: Kaya bahçeleri, bordürler, çiçek tarhları kullanım alanlarını oluşturur. Kesme çiçek olarak da kullanılır.

 

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com