HELLEBORUS NIGER (RENONCULACEAE) Noel Gülü

HELLEBORUS NIGER (RENONCULACEAE)
Noel Gülü

Çok Yıllık

 

   Saçak köklü, dayanıklı, herdem yeşil bir bitkidir. Tepede yer alan, koyu yeşil yaprakları dişlidir. Çiçek sapı 20-30 cm yüksekliğinde, genellikle eğik iki ya da üç çiçekle sonlanır. Pembemsi soluk beyaz çiçeklerinin çapı 5-6 cm civarındadır. Kuşburnu şeklindeki çiçekler, Aralık'tan Mart'a kadar açarlar.

Pek çok türün çaprazlanmasından elde edilmiş, farklı renklere sahip (beyaz, pembemsi beyaz, grimsi pembe, açık yeşil ve çok daha koyu yeşil) melez bir çeşidi vardır. Kesme çiçek olarak çök güzel bir etkisi vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Tüm kış mevsimi boyunca açan çiçekleriyle bahçeleri süsleyen, nadir kesme çiçeklerden biridir.

 

Toprak ve ışık isteği: Yarı gölge ya da gölge ortamlardaki serin topraklarda yetişir.

 

Üretimi: İlkbaharda ya da sonbaharda kök ayrımı yöntemiyle çoğaltılır.

Tohum yoluyla üretimi, bir yıl içersinde oldukça gür bir bitki elde edilmesini sağlar. Fakat bunu başarmak oldukça zordur. Çünkü tohumların çimlenme süresi çok kısadır. Tohumlar toplanır toplanmaz, Ağustos – Eylül aylarında ekim gerçekleştirilmelidir. Fidelerin çıkması kıştan önce gerçekleşir, ama bitkiler asıl boyutlarına ilkbaharda ulaşırlar.

 

Uygulama alanı: Çiçek tarhlarında, bordürlerde, kaya bahçelerinde ve kesme çiçek olarak kullanılır. Saksıda da yetiştirilebilen bu bitki, seraya alındığı taktirde çok daha iyi bir gelişim gösterir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com