HELIANTHEMUM (CISTACEAE) Gün Gülü

HELIANTHEMUM (CISTACEAE)
Gün Gülü

Çok yıllık

 

 

   Sürünücü sürgünlere sahip, boyu 15 cm’i aşmayan bir bitkidir.  Grimsi yaprakları dardır. Sapların uçlarında toplanmış çiçekleri, beş adet taç yaprak içerir. Bu türün çiçekleri pembedir. Fakat, katmersiz, katmerli, sarı, kırmızı, nar çiçeği, bakırımsı turuncu renklerde çiçekleri olan çeşitleri de vardır. Çiçekler kısa ömürlüdür fakat Mayıs'tan Eylül'e kadar, sürekli kendilerini yenilerler.

 

Dikkat çekici özelliği: Uzun süreli çiçeklenmeye sahip, sürünücü bir bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Kireçli de dahil olmak üzere, kuru ve fakir topraklarda, güneşli ortamlarda yetişir.

 

Üretimi: En yaygın çoğaltılma şekli, sonbaharda cam örtü altında ya da ilkbaharda, hafif bir dip ısıtmasıyla, çelik alımı yöntemidir. Uçlarından budanması, güzel bir dallanmaya sahip olmasını sağlar. Her yönden 25 cm kalacak şekilde dikilir.

 

Uygulama alanı: Kaya bahçelerinde, şev taşlarının aralarında, şevlerde ve bordürlerde kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com