GUNNERRA MANİCATA (GUNNERACEAE)

GUNNERRA MANİCATA (GUNNERACEAE)

Çok yıllık

 

 

 

   Yaklaşık 1 m boylanan, yarı dayanıklılığa sahip bir bitkidir. Uzun yaprak sapları tarafından taşınan iri yaprakları oldukça dekoratiftir. Bazı yapraklar 1 m çapa ulaşabilir. Yeşil renkli çiçekler başak şeklide kurullar oluşturur.

 

Dikkat çekici özelliği: Şaşırtıcı iriliğiyle oldukça dekoratif görünen yapraklarıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Zengin, serin ve derin toprakları, yarı gölge ortamları sever.

 

Üretimi: Tohum yoluyla çoğaltılması mümkündür fakat az kullanılır.  Genellikle kök ayrımı yöntemi uygulanır. Olgun bitkilerin diplerindeki sürgünlerin alınmasıyla da (çelik alımı) çoğaltırlılar.

   Sürgünler Nisan sonu – Mayıs başı gibi, toprak içindeki saksılara dikilir. Tutunmalarına yardımcı olmak için, saksılar gölge bir alana alınır. Kışı, önlem olarak saman örtüsüyle kaplanarak soğuk cam örtü altında ya da soğuk seraya alınarak geçirmeleri yerinde olur.

   Fideler Nisan – Mayıs aylarında toprağa dikilir. Ortalama bir dayanıklılığa sahip bu bitki, kök üzeri saman ya da kuru yaprak örtüsüyle kaplanıp korunduğunda, kışa nispeten daha dayanıklı hale gelecektir.

 

Uygulama alanı: Büyük ve sıra dışı yapraklarıyla çok ilgi çekici olan bu bitki, su ya da göl kenarlarında tek başına kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com