ABELIA X GRANDIFLORA (CAPRIFOLIACEAE)

ABELIA X GRANDIFLORA (CAPRIFOLIACEAE)
Yarı-herdem yeşil
Temmuz'dan Ekim'e kadar çiçeklenir.Dayanıklı sayılabilecek bir çalıdır.
    1,20-1,50 m yüksekliğindedir. Küçük koyu yeşil yapraklı, zarif duruşlu şirin ve küçük bir çalıdır. Çiçeklenme yılın sürgünlerinin uçlarında gerçekleşir. Pembemsi beyaz renkli çiçekler, Temmuz'dan itibaren yoğun ve kesintisiz bir biçimde belirirler ve genellikle de donlar başlayıncaya kadar açmaya devam ederler. Abelia yumuşak iklimleri tercih eder.Eğer gerekiyorsa Mart ayında kısaca budanabilir. Tek başına ya da çalı yastıklarının ilk sırasına dikilerek kullanılır.Başlıca iki çeşidi vardır:

‘Francis Masson’

    Sarı alacalı yapraklanması, bitkiye altın sarılı hoş bir görünüm kazandırır.

‘Prostrata’

   Yayvan yoğun formlu, yer örtücü bir bitkidir. Yapraklanma, sonbaharda kızılımsı bir renk alır. Kaya bahçelerinde ve şevlerde kullanılan güzel bir bitkidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com