GENTIANA ACAULIS (GENTIANACEAE) Kanteron

GENTIANA ACAULIS (GENTIANACEAE)
Kanteron

Çok yıllık

 

 

   Herdem yeşil yapraklı, sürünücü ve dayanıklı bir bitkidir.  Yapraklar rozet şeklinde dizilmiştir. Mayıs'tan Haziran'a kadar yapraklanmanın üzerinden, yükselen 5-10 cm uzunluğundaki çiçek sapları, çok güzel saf mavi renkli, tüylü, iri, birer çiçekle sonlanır.

 

Dikkat çekici özelliği: Bu bitkinin çiçekleri, mavi rengin hakim olduğu tüm yaz çiçekleri arsında, en güzel tonlardan birine sahiptir.

 

Toprak ve ışık isteği: Killi-silisli, serin toprakları ve yarı gölge alanları tercih eder.

 

Üretimi: Tohumlar toplanır toplanmaz, Ekim ayından önce, saksılara ekilir. Donlar genellikle gelecek Mart'ta gerçekleşecek olan çimlenmeyi desteklerler. Şaşırtmaları fideliğe yapılan fideler sonbahar ya da gelecek ilkbaharda toprağa dikilir. En yaygın üretim şekli, genellikle Haziran ayında gerçekleştirilen kök ayrımıdır. Gerekli dikim aralığı 20 cm’dir.

 

Uygulama alanı: En çok kaya bahçelerinde ve taşlık şevlerde kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com