EREMURUS (LİLİACEAE)

EREMURUS (LİLİACEAE)

Çok yıllık

 

   Toprak altı bitki kısmı, iri, etli ve pençe şeklindeki köklerden oluşan, çok yıllık büyük bir bitkidir. Rozet şeklinde dizili yaprakları, 1m’ye yakın bir uzunlukta ve dekoratiftir. Çiçekler Mayıs – Haziran arası belirir, çok sayıdadır, uzun başak şeklide kurullar oluştururlar. Bu çiçek kurulları uzun ve çıplak çiçek sapları tarafından taşınmaktadır.

 

Dikkat çekici özelliği: Göze hitabeden, büyüleyici çiçeklenmesinin ilginçliğidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Sıcak konumdaki kumlu, zengin ve hafif toprakları sever.  Aşırı nemden hoşlanmaz.

 

Üretimi: Kökler, Eylül - Ekim aylarında, vejetasyonun dinlenme evresindeyken dikilir. Kökün üst kısmının toprak yüzeyi ile aynı seviyede olması, köklerin ise yatay bir şekilde yayılması lazımdır.  Büyük türler için 1m, diğerleri içinse, 70-80 cm dikim aralığı bırakılmalıdır. Çoğaltılması, yavrulayan yaşlı köklerin ayrımı ile yapılır. Tohumla çoğaltılması da mümkündür. Amatörler tarafından pek kullanılmayan bir uygulamadır çünkü çiçeklenme ancak dördüncü ya da beşinci yılda gerçekleşebilmektedir.

 

Uygulama alanı: Çim alan üzerinde tek başına ya da tutamlar halinde, ya da bir alana yayılmış bir biçimde kullanılabilirler. Çok hoş duran kesme çiçekler oluştururlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com