ECHEVERIA GLAUCA MAJOR (CRASSULACEAE)

ECHEVERIA GLAUCA MAJOR (CRASSULACEAE)

Çok yıllık

 

   Enginarınkini anımsatan, 30 cm çapa ulaşabilen, rozet şeklinde dizilmiş, buğulu, mavi-yeşil renkte, etli yapraklara sahip, dayanıklı olmayan bir bitkidir. Rozet şeklinde dizilmiş yaprakların arasından çıkan çiçek sapları, 20-25 cm kadar çıplak yükselir, üst kısımlarında ise dipçiklerin üzerine kıvrılmış, gruplar halindeki çiçekler yer alır. Tuhaf, çan şeklindeki, turuncumsu sarı renkli çiçekleri, Mayıs-Haziran'dan, Ekim-Kasım'a kadar açar.

 

Dikkat çekici özelliği: Mavi-yeşil renkteki güzel yapraklanması ve tuhaf görünümüdür. Ayrıca çiçeklenme zamanı da ilginçtir.

 

Toprak ve ışık isteği: Hafif, kumlu topraklarda, güneşli alanlarda yetişir.

 

Üretimi: Dayanıksız bitkiler oldukları için saksıda yetiştirilirler. İç mekan bitkisi değildir, bu nedenle burada yer verilmektedir. Çoğaltılması, Mart-Nisan gibi, soğuk cam örtü altında, saksıda çelik alımıyla gerçekleştirilir. Don zamanın da dahil, korunaklı bir alandaki bitkinin dibinden alınan sürgünlerden çelik yapılabilir. Çelik iki gün boyunca açık havada kurumaya bırakılır. Ardından hafif ve kumlu toprağa dikilir. Köklenme çabuktur ve Nisan-Mayıs'tan itibaren, bitki saksısından çıkarılmadan, dışarıda bol güneş alan bir yere konur.Normal olarak çiçeklenme yazın olur fakat ilk sene gerçekleşmeyebilir. Bolca sulanmalıdır.Sonbahar sonunda, don almayan, aydınlık, sıcaklığın en az 5-8 derece civarında olduğu bir yerde korumaya alınmalı; oldukça az ve seyrek sulama yapılmalıdır. Gelecek ilkbaharda, Nisan'da, saksı değişimi yapılarak bitki yeniden dışarı konacaktır.

 

Uygulama alanı: Bu bitki, sıcak mevsimlerde, balkonların, şev taşlarının aralarının, avluların, terasların, vb.nin dekorasyonunda kullanılır. Çok sayıdaki bodur çeşitleri (burada onlara yer verilmemiştir) mozaikültürde (parterlerde çiçeklerle mozaik desenleri oluşturmakta) kullanılmaktadır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com