CUPRESSOCYPARİS LEYLANDII (CUPRESSACEAE) Leylandi

CUPRESSOCYPARİS LEYLANDII (CUPRESSACEAE)
Leylandi
Her çeşit toprakta yetişir.

   15-20 m yüksekliğindedir. Cupresssus macrocarpa ve Chamaecyparis nootkatensis’in çaprazlanması sonucu elde edilmiştir. Son derece dayanıklı bu ağaç, mükemmel bir gürlüğe ve hızlı bir gelişime sahiptir. Oldukça geniş konik formludur ve açık yeşil güzel yapraklanması son derece zariftir. 
   Ne rüzgardan ne de tuz serpintisinden etkilenmediği için, rahatlıkla deniz kenarlarında rüzgar perdesi oluşturmada kullanılabilir. Canlı çit oluşturmada kullanılabilecek en hızlı gelişime sahip olan ağaçtır. çitin oluşturulması esnasında, yılda üç kere budandığı taktirde düzgün bir dallanma oluşturabilecektir. İyi gelişmiş, gürleşmiş bir Cupressocyparis leylandii, sadece 2,5-3 m yükseklikteki büyük çitleri oluşturmada kullanılabilir. Kireçli de dahil olmak üzere, sağlıklı her çeşit toprakta yetişir.


Castlewellan ‘Gold’ :

    5-8 m yüksekliğinde, hızlı gelişime sahip, altın sarımsı yapraklı, gür bir çeşittir. Bu çeşit, kesinlikle, en az 2 m yüksekliğe erişebilecek, altın sarısı renklerin hakim olduğu güzel bir çit oluşturmada kullanılabilecek, en hızlı gelişime sahip bitkidir. 
   Son senelerde kayda değer bazı iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir.

 

‘Gold Rider’:

   Daha ölçülü bir büyümesi vardır, yaprakları çok sarıdır.

 

Herculea ‘Miniver’:

   Türün iyileştirilmişidir. Hızlı bir gelişim gösterir daha sonra duraksar. Tekrarlanan ve derin budamaları kaldırabilir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com