CUCURBITA PEPO (CUCURBITACEAE)

CUCURBITA PEPO (CUCURBITACEAE)

Tek yıllık

 

 

   Boyu 4-5 m’yi bulan, tırmanıcı ya da sürünücü sürgünlere sahip tek yıllık bir bitkidir. Pek ilginç olmayan sarı renkli çiçekleri, sonbaharda çeşitli formlarda, hacimlerde, renklerde, pürüzsüz ya da düzenli yumrular taşıyan meyvelere dönüşür.

 

Dikkat çekici özelliği: İlginç formlardaki ve çeşitli renklerdeki meyveleridir. Hızlı gelişim göstermesi de diğer bir ilginç özelliğidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Bol güneşli ortamlarda, iyi drene olmuş her türlü toprakta yetişir.

  

Üretimi:

-Mart-Nisan aylarında yastık üzerindeki saksılara ekilir.

-Mayıs'ta 80 cm ya da 1 m aralıklarla toprağa dikilir. Mayıs'ta doğrudan toprağa da ekilebilir.

 

Uygulama alanı: Çitlerin, kafeslerin, çardakların süslenmesinde kullanılır. Meyveler dalında olgunlaşmaya bırakılmalıdırlar. Tam sertliklerine ve renklerine ulaştıklarında ve yapraklar da sararmaya başladığında toplanmalıdırlar. Serin bir ortamda, bir kaç hafta boyunca kurumaya bırakılırlar. Bir kere kurutulduktan sonra uzun süre dayanabilen meyveler, kış süslemelerinde rahatlıkla kullanılabilirler. Noel ağaçlarını süslemek için kullanılmaları da mümkündür.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com