COLCHICUM (LILIACEAE)

COLCHICUM (LILIACEAE)
Soğanlı

 

 

COLCHICUM AUTUMNALE

 

   Sonbahar çiçeklenmesine sahip bir bitkidir. Crocus’ünküne benzeyen, uzunca boru şeklindeki lila-pembe çiçekleri vardır; ilkbahara kadar topraktan çıkmayan yapraklarından daha önce çiçek açar.

 

Dikkat çekici özelliği:  Sonbahar çiçeklenmesidir ( Eylül'den Ekim'e kadar).

 

COLCHICUM BYZANTINUM

 

   Colchıcum autumnale’ye çok yakın bir türdür. Ondan 12-15 cm daha kısadır. Çiçekleri açık pembe-lilamsı, çiçeklenme Eylül ortasından itibarendir. Bu tür, saksıda ve iç mekanlarda, topraksız hatta susuz rahatlıkla üretilebilir. Çiçekler çok sayıda ve yapraklanma uzun ve çok yoğundur.

 

COLCHICUM SPECIOSUM

 

   En dayanıklı türdür. Beyaz göbekli, canlı pembe renkte çiçekleri vardır. Eylül ortasında belirirler ve hiç şüphesiz bu cinsin en güzel çiçekleridirler.

‘Album’ (Alba) çeşidi beyaz çiçekli,

‘Atrorubens’ (Autropurpurea) çeşidi kızıl kırmızı çiçeklidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Her türlü serin toprakta, tercihen de güneşli alanlarda yetişir.

 

Üretimi: Kolaydır. Vejetasyon döngüleri hesaba katılarak, soğanlar Temmuz – Ağustos aylarında, 15 cm derinliğe ve 10-15 cm aralıklarla dikilirler. Gruplar halinde dikilerek, sonbaharda renkli lekeler şeklinde bir görünüm oluşturmalarının sağlanması tavsiye edilmektedir. Uzun yıllar toprakta tutulduğu taktirde bitkinin yayılışı çok daha güzel olacaktır. Temmuz'da yapraklar solduktan sonra toplanabilirler.

 

Uygulama alanı: Kaya bahçeleri, bordürler ya da çalı topluluklarının diplerinde gruplar halinde kullanılırlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com