COBAEA SCANDENS (POLEMONIACEAE)

COBAEA SCANDENS (POLEMONIACEAE)
Çok yıllık

 

 

 

Bu çok yıllık bitki tek yıllık olarak üretilir ve bir yıl içinde, tırmanıcı sürgünlerinin uzunluğunun 6-8 m’yi bulabileceği, hızlı bir büyümeye sahip olmasıyla dikkat çeker. Yaprakları birleşik ve koyu yeşil renktedir, uçları dallanmış sülük sürgünlerle  sonlanmaktadır.

 

Dikkat çekici özelliği: Hızlı büyümesidir. Uzun koçanlar şeklinde kurullar oluşturan, büyük, çan şeklindeki çiçekleri, öncelikle yeşil, açıldıktan sonra ise şarabi mor renktedir. Beyaz çiçekli bir çeşidi bulunmaktadır. Çiçeklenme temmuzdan donlar başlayıncaya dek sürecektir.

 

Torak ve ışık özelliği: Sıcak ortamları ve besin maddelerince zengin toprakları sever.  Yarı gölge ortamlara da dayanıklıdır.

 

Üretimi: Ekim şubattan nisana kadar ekim yastığına, toprak saksıya, ya da mini serada gerçekleştirilir. Ardından şaşırtması yastık üzerinde, saksıya yapılır ve bitkiye bir destek çubuğu eklenir. Mayıs – haziran aylarında da 1’er m aralık bırakılarak toprağa dikilebilir. Vejetasyon dönemi boyunca sıkça sulanmalıdır. Sulamanın eksik yapılması, vejetasyonu durduracaktır.

 

Uygulama alanı: Duvar, çardak, pergola, vb. süslenmesinde kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com