WEIGELIA (CAPRIFOLIACEAE) Gelin taçları

WEIGELIA (CAPRIFOLIACEAE)
Gelin taçları

Yaprağını döker.

Mayıs-temmuz ayları arasında çiçeklenir.

   Weigelia’lar, oval yapraklı, genellikle evaze formlu, ortalama yükseklikte (1,50-2,50 m), oldukça gür çalılardır. Tüm sürgün boyunca dağılan çiçekler, mayıs sonundan itibaren belirmeye başlar. Çiçeklenme temmuza kadar sürer ve genellikle çiçekler yaz mevsimi boyunca belirmeye devam eder. 
   Türün kendisi artık hiç üretilmemektedir. Onun yerini melez çeşitleri almıştır. Çeşitler bazen beyaz,genellikle de pembe ya da kırmızı çiçeklidir. Çeşitlerin bazısı şunlardır:

1,50 M’DEN YÜKSEK, ORTALAMA VEJETASYONLU WEIGELIA’LAR

‘Abel Carriere’: Pembe çiçeklidir.
‘Bristol Ruby’: Koyu kırmızı çiçeklidir.
‘Conquete’: Pastel pembe renklidir.
‘Kosteriana Variegata’: Pembe çiçeklidir. Sarı alacalı yapraklanması vardır.
‘Newport Red’: Mor-kırmızı çiçeklidir.
‘Snowflake’: Beyaz çiçeklidir.

1,50 M’DEN AZ YÜKSEKLİKTE, ALÇAK VEJETASYONLU WEIGELIA’LAR

Feline ‘Courtamon’: Somon-pembe ve beyaz çiçeklidir.
Florida ‘Nana Variegata’: Pastel pembe renkli çiçekleri vardır. Beyaz lekeli yapraklanması vardır.
Nain rouge ‘Courtanin’: Canlı kırmızı çiçeklidir. 

   Her bahçede kullanılabilmelerini sağlayan, mantıklı ölçülerde ebatları olan Weigelia’lar, zengin çiçeklenmeleri bakımından, son derece değerli çalılardır. Genellikle tek başlarına kullanılır; fakat yastıklarda da yer alır. Örneğin, Weigelia’nın kırmızı çiçekli bir çeşidi, Deutzia’nın beyaz çiçekli bir çeşidiyle çok hoş bir etki yaratacaktır. 
   Pembe çiçekli çeşitleri ise, mavi ya da mor çiçekli büyük Delphinium’larla son derece ahenkli kompozisyonlar oluşturacaktır.
Weigelia’lar, derin ve serin nitelikli  her çeşit iyi bahçe toprağında yetişir ve yarı gölge ortamlara kıyasla  güneşli ortamları tercih eder.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com