HEBE (SCROPHULARIACEAE) Hebe

HEBE (SCROPHULARIACEAE)
Hebe

Orta derecede dayanıklıdır.

   Çalı formundaki Hebe’ler, çoğu melezleme çalışmaları sonucu elde edilen, oldukça kompleks bir grup oluşturur ve kimi çeşitleri yapraklanmaları için üretilir. Hebe brachysiphon, Hebe armstrongim örneğin, diğerleri ise, temmuzdan eylül-ekim aylarına kadar süren uzun ve dekoratif çiçeklenmeleri sebebiyle tercih edilir. Bunlara örnek vermek gerekirse:


‘Andersonii’: 80 cm yüksekliğinde, temmuzdan sonbahara kadar lavanta mavisi renkli, başak şeklinde çiçek kurulları oluşturan bir bitkidir.
‘Autumn Glory’: 50-60 cm yüksekliğinde, mavi-kızıl çiçekleri grupla halinde bir arada yer alan bir bitkidir .
‘Blue Gem’: Yoğun formlu , mavi çiçeklidir.
‘La Seduisante’: Kırmızı – kızıl, başak şeklinde çiçek kurulları olan, geniş yapraklı bir bitkidir.
‘Simon Deleaux’: Yuvarlağımsı formlu, kırmızı çiçekleriyle başak şeklinde kurullar oluşturan bir bitkidir.

   Hebe’ler son derece dekoratif küçük çalılardır; fakat ne yazık ki pek dayanıklı değiller. Güneyde ve Atlantik’in kıyı kesimlerinde, güneşli ve korunaklı ortamlarda, genellikle tek başına ya da küçük çitlerde,her çeşit iyi bahçe toprağında yetişir. Budama gereksizdir.Dekoratif yapraklı Hebe’ler, genellikle küçük ebattadır ve yer örtücü olarak kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com