LIGUSTRUM (OLEACEAE) Kurtbağrı

LIGUSTRUM (OLEACEAE)
Kurtbağrı

Yarı her dem yeşil bir bitkidir.

LIGUSTRUM OVALIFOLIUM

   Budanmamış bir birey 3-4 m yüksekliğindedir. Bahçelerde sıkça kullanılan, gür bir çalıdır ve iyice dallanmıştır. Koyu yeşil renkli oval yaprakları vardır. Küçük, beyaz, kokulu çiçekleri, uç konumlu, küçük koçanlar şeklinde bir arada yer alır. Haziran – temmuz aylarında açan çiçekler, ilginç değildir. 
   Budanmaya karşı çok dayanıklı olduğundan, sadece, 1-1,50 m ya da daha üzeri yükseklikte, ekonomik çitler oluşturmada kullanılır. Dikilen bitkiler dipten itibaren iyi dallanmamışsa, toprak seviyesinden itibaren 30-40 cm kalacak şekilde budanmaları önerilir. Ve ardından her sene iki kere ve her seferinde budama seviyesini 30-40 cm yükselterek, budamalara devam edilmelidir. Böylece, kısa bir sürede yere kadar iyi dallanmış tutamlarla güzel bir çit oluşturulmuş olacaktır. Ardından çit ne kadar çok budanırsa, yaprakları da o kadar uzun süre dayanacaktır. Yine de çetin geçen kış mevsimlerinde yapraklar dökülür; fakat vejetasyonun yeniden başlaması gecikmez. 
   ‘Aureum’ çeşidinin altın sarısı alacalı bir yapraklanması vardır.
Kullanılan diğer türler:

Ligustrum japonicum ‘Rotundifolium’: 1-1,50 m yüksekliğindedir. Parlak koyu yeşil renkli, sert ve her dem yeşil bir yapraklanması vardır.

Ligustrum japonicum ‘Rotundifolium Aureum’: Sarı alacalı yapraklanması, ilkbahar ve sonbaharda pembe bir renk alır.
Ligustrum vulgare ‘Atrovirens’: 2,50 m yüksekliğindedir. Boylamasına uzun yaprakları, Ligustrum ovalifolium’unkilerden daha büyüktür.
Ligustrum sinense: 2,50-3 m yüksekliğindedir. Küçük, beyaz renkli, kokulu çiçekleri, haziran – temmuz aylarında açar. Serbest çitler oluşturmada kullanılır.
Ligustrum ‘Lodense’: Bodur bir çeşittir. 0,80-1 m yüksekliğindedir. 

   Ligustrum’lar, vasat da dahil her çeşit toprakta, güneşlide olduğu kadar gölge ortamlarda da yetişebilen, son derece kolay üretilen bitkilerdir

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com