SYMPHORICARPOS (CAPRIFOLIACEAE)

SYMPHORICARPOS (CAPRIFOLIACEAE)

Yaprağını döker. Sonbahar ve kış mevsimlerinde meyvelidir.
SYMPHORICARPOS ALBUS

    1,20-1,50 m yüksekliğindedir. Symphoricarpos albus, oval yaprakları taşıyan, az dallanmış, ince sürgünleri olan, bol miktarda kök sürgünü veren küçük bir çalıdır. Küçük yumaklar halinde yer alan çiçekleri pek ilginç olmamakla birlikte, onlardan sonra beliren, yaklaşık 1 cm çapındaki beyaz meyveleri dekoratiftir. Yapraklar döküldükten sonra, daha iyi algılanabilen meyveler, tüm kış mevsimi boyunca ağacın üzerinde kalır. Diğer türlerde elde edilmiş çeşitler de vardır:

‘Hancock’
    Gölge alanlarda kullanılabilecek harika bir yer örtücüdür. Yayvan sürgünleri, aynı anda bir arada bulunan kırmızı ve beyaz meyveleri vardır.
‘Magic Berry’
    0,80-1 m yüksekliğinde, esnek formlu bir çalıdır. Karmen pembesi rengindeki çiçekleri oldukça yoğundur.
‘Mother of Pearl’
  1,50-1,80 m yüksekliğindedir. Sonbaharda, dalları, eğilmelerini sağlayacak yoğunlukta, pembemsi beyaz meyvelerle dolar.
‘White Hedge’
  1,20-1,50 m yüksekliğinde, yoğun çitler oluşturmada kullanılan, dik duruşlu bir çalıdır. Küçük meyveleri beyazdır. Symphoricarpos’lar, çalı yastıkları oluşturmada (yoğun bir kapalılık söz konusu olsa dahi), diğer türlerle yarışır. Her çeşit toprakta yetişir; fakat toprağın serin olmasını ister.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com