SAMBUCUS NIGRA (CAPRIFOLIACEAE) Mürver

SAMBUCUS NIGRA (CAPRIFOLIACEAE)
Mürver

Yaprağını döker.
Haziran – temmuz aylarında çiçeklenir.Eylül ayında meyveler belirir.
    4-5 m ve daha üzeri yüksekliktedir. Sambucus nigra, kırsal kesimlerde oldukça tanınan büyük bir çalıdır. Tüysü yapraklı, yuvarlağımsı tutamlar oluşturan bir bitkidir. Haziran - temmuz aylarında, düz çiçek kurulları halinde bir arada yer alan küçük ve kokulu çiçeklerini  siyah meyveler takip eder.
Pekçok ilginç çeşidin elde edilmesine izin vermiş bir türdür. Başlıcaları:

‘Albovariegata’:
     Beyaz alacalı yapraklıdır.

‘Aurea’:
     Altın sarısı yapraklıdır. Altın sarısı yapraklanması olan çalıların en güzellerinden biridir.

‘Laciniata’:
     Derince bölünmüş yaprakları olan bir çeşittir.

‘Guincho Purple’:
     İlkbaharda kızıl olan genç sürgünlerin rengi, yazın yeşile döner.


   Sambucus nigra’lar, gruplar halinde ya da yastıklarda yer alır. Biraz fazla yer kaplayan bir bitki olduğu için, ilkbaharda yapılan derin budamalarla, mantıklı ebatlarda tutulabilmesi mümkündür.
    Güneş alma konumunda, kireçli de dahil olmak üzere her çeşit toprakta yetişir; fakat alacalı çeşitleri, güneşli ortamlarda daha iyi bir renklenme oluşturur.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com