SPIRAEA (ROSACEAE) Keçi sakalı

SPIRAEA (ROSACEAE)
Keçi sakalı

Yaprağını döker.
İLKBAHARDA ÇİÇEKLENEN SPIRAEA’LAR

         Beyaz çiçekleri, nisan – mayıs aylarında belirir.

SPIRAEA X ARGUTA

      1-1,50 m yüksekliğindedir. Nisanda, sayısız küçük beyaz çiçekle tamamen kaplanmış olan, yay şeklindeki sürgünleriyle son derece zarif bir çalıdır. Tek başına ya da yastıklarda kullanım için uygundur.

SPIRAEA NIPPONICA ‘SNOWMOUND’

      1m yüksekliğindedir. Van Houttei’den daha yoğundur. Sonbaharda sararan bir yapraklanması olan bu türün mayıs – haziran aylarında açan çiçekleri saf beyaz renktedir.

SPIRAEA PRUNIFOLIA ‘PLENA’


      2-2,50 m yüksekliğinde, esnek formludur. Nisan – mayıs aylarında açan katmerli, beyaz çiçekleri oldukça yoğundur. Çiçekli çitler oluşturmada, gruplarda ya da tek başına kullanılır.

SPIRAEA THUNBERGII

        0,80-1 m yüksekliğindedir. ince ve esnek sürgünleri olan  yoğun formlu bir bitkidir. Dar, çizgisel yaprakları vardır. Nisanda, sürgünler boyunca beliren çiçekler beyazdır. Tek başına ve yastıklarda kullanılır.

SPIRAEA X VAN HOUTTEII

      1,50-2,50 m yüksekliğindedir. Mayısta, küçük, küremsi buketler halinde bir arada yer alan beyaz çiçeklerin ağırlığı altında, zarifçe eğilen, kenarları dişli, oval yaprakları taşıyan, yay şeklinde uzun sürgünleri vardır. Formu sayesinde, tek başına kullanıldığında son derece dikkat çekicidir. Çiçekli, geniş çitler oluşturmada da kullanılabilir.

YAZIN ÇİÇEKLENEN SPIRAEA’LAR


         Pembe ya da kırmızı renkli çiçekleri, temmuzdan eylüle kadar açar.
 
SPIRAEA X BILLIARDII

     1,50-2 m yüksekliğinde dik duruşlu bir çalıdır. Temmuzdan eylüle kadar açan  pembe-kızıl çiçekleri, sürgünlerin tepesinde, dar koçanlar şeklinde bir arada yer alır. Tek başına ya da çalı yastıklarında kullanılır.

SPIRAEA X BUMALDA ‘ANTHONY WATERER’

     60-80 cm yüksekliğindedir. Haziran – temmuz aylarında, uçlarında  salkımlar halinde bir arada yer alan, karmen-pembe renkli çiçekleri taşıyan ince-uzun sürgünlü, küçük, yoğun tutamlar oluşturan bir çalıdır. Kuru çiçekleri hemen kesilirse, yaz sonunda, daha hafif ikinci bir çiçeklenme oluşturacaktır. Bordürler ve alçak çitler oluşturmak için uygun bir çalıdır. Mart ayında kısa kalacak şekilde budanmalıdır.

SPIRAEA X BUMALDA ‘GOLDFLAME’

     60-80 cm yüksekliğindedir. Bu çeşidin başlıca dikkat çekici unsuru yapraklarıdır. Yaprakları ilkbahardan sonbahara renk değiştirir. Önceleri sarı-bronz olan yapraklar, sırasıyla sarı, turuncu ve kırmızı olur. Yazın pembe çiçekleri vardır. Tek başına, bordürlerde ya da alçak boylu çitlerde kullanılır.

SPIRAEA JAPONICA ‘LITTLE PRINCESS’

       20-30 cm yüksekliğindeki küçük ve yoğun bitki tutamı, yazın açık pembe çiçeklerle kaplanır. Tamamen kaya bahçelerine özgü çalılardır.İlkbahar çiçeklenmesine sahip Spiraea’lar , çiçeklenmeden sonra hemen budanır. Budama işleminde, bitkinin zarif formu bozulmadan, birkaç yaşlı dal kesilmelidir.Yaz çiçeklenmesine sahip Spiraea’lar, martta budanır; hatta bazen S. X bumalda’da olduğu gibi oldukça derin bir budamaya tabi tutulur.Spiraea’lar, her çeşit toprakta yetişir. Bahçelerde kullanılmak üzere çok tercih ediliyor olmalarının bir sebebi de budur.

SPIRAEA JAPONICA ‘SHIROBANA’


        0,80-1 m yüksekliğindedir. Açık yeşil yaprakları kışın dökülen, yuvarlağımsı formlu bir çalıdır. Aynı bitki üzerinde, kırmızı, pembe ve beyaz olmak üzere, çeşitli renklerde çiçekler yer alır. Hazirandan eylüle kadar açan çiçekleri, salkımlar halinde bir arada toplanmıştır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com