SKIMMIA (RUTACEAE)

SKIMMIA (RUTACEAE)

Her dem yeşildir.
Mart – nisan aylarında çiçeklenip eylülden marta kadar meyvelidir.
SKIMMIA JAPONICA

    0,80-1 m yüksekliğindedir. Düzenli ve yuvarlağımsı formlu tutamlar oluşturan küçük bir çalıdır. Parlak, sert ve oval yaprakları vardır. Portakal çiçeğini anımsatan kokulu, yıldızımsı, beyaz çiçekleri vardır. Daha görkemli olan erkek çiçekler, büyük koçanlar şeklinde bir arada yer alır. Farklı bireylerce taşınan dişi çiçekleri daha gruplanmış haldedir. Bu çiçekleri, son derece dekoratif, kırmızı meyveler takip eder.
   ‘Rubella’ çeşidinin dikkat çekici erkek çiçekleri, kırmızı renkli kurullar oluşturur; tüm kış boyunca tomurcuk halinde kalır.Küçük ebatları sayesinde Skimmia’ lar, kaya bahçelerinde tek başlarına kullanılır. Üç-dört dişi bireye bir erkek birey düşecek şekilde gruplandırılarak, funda topağında yetişen çalılarla birlikte, bitki yastıklarında da kullanılır.Tam olarak kireçten nefret ettiği söylenemez; fakat yine de nemli ve kireçsiz bahçe topraklarını tercih eder. Güneşli ya da yarı-gölge ortamları seven bu bitki için budama gereksizdir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com