RUBUS TRICOLOR (ROSACEAE) Böğürtlen

RUBUS TRICOLOR (ROSACEAE)
Böğürtlen

Yarı- her dem yeşildir.
Temmuzda çiçeklenen oldukça dayanıklı bir bitkidir.
    Bariz bir şekilde sarınıcı formda olan bu bitkinin, uzun sürgünleri dikensizdir; sürgünler geliştikçe kök verirler. Arka yüzü beyaz olan koyu yeşil yaprakları, hedera’nınkilere benzer. Çetin geçen kışlarda yaprağını döktüğü görülür. Oldukça büyük, beyaz çiçekleri vardır. Meyveleri yenilebilir.Rubus tricolor’un başlıca meziyeti, çok nemli olanlar hariç her  toprakta yetişebiliyor olmasıdır. Gölge ortamları sever, dolayısı ile bu özellikteki ortamlar için harika bir yer örtücüdür. Fazlasıyla gür bir bitki olması bazen ona dezavantaj olabilir.
Uzmanlar pekçok diğer Rubus tür ve çeşitlerini de önermektedir. İçlerinden bazıları şunlardır:

Rubus odoratus:

     Büyük kızıl çiçekleri, kışın dökülen yaprakları vardır.

Rubus ‘Betty Ashburnuer’:
     Büyük yassı yaprakları olan, köklenerek ilerleyen harika bir yer örtücüdür.


Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com