PRUNUS (ROSACEAE) Erik, kiraz

PRUNUS (ROSACEAE)
Erik, kiraz

Yaprağını döker.
Mart – nisan aylarında çiçeklenir.
PRUNUS CISTENA

    1-1,50 m yüksekliğindedir. Kızıl yapraklardan önce beliren beyaz çiçekleri, ince, uzun sürgünleri olan küçük bir çalıdır.Küçük çitler oluşturmak için ilginç çalılardır; fakat pembe ya da beyaz güller içeren bir çalı yastığında kullanıldıklarında da, güllerin renklerini  öne çıkaracak ve vurgulayacaktır. Gelişimini sınırlandırmak amacıyla budanması gerekir.

PRUNUS TRILOBA

    1,50-2,50 m yüksekliğinde, küçük bir çalıdır. Aslında bir çeşit badem olan bu bitki, özel bitki kataloglarında, “Çiçekli Prunus’lar” başlığı altında yer alır. Nisan ayında, yapraklardan önce beliren, ponpon şeklindeki, pembe renkli katmerli çiçekleriyle kaplanan sürgünleri oldukça düzdür. Bazen, 1-1,20 m yüksekliğinde küçük bir gövde üzerinde yetiştirilir ve her zaman tek başına kullanılır.Çiçeklenmeden sonra mümkün olduğunca erken budanması gereklidir. Bu budama gelecek senenin çiçeklerini taşıyacak olan gür sürgünlerin oluşmasını tetikleyecektir.

   Yapraklı ağaçlar bölümünde yer alan, Prunus x blireana ve Prunus pissardii de aynı şekilde çalı formunda yetiştirilebilirler. Bu durumda tek başlarına ya da alacalı yapraklanması olan çalılarla birlikte yastıklarda kullanılacaklardır. Bu çalılarla serbest çitler oluşturulması da mümkün olacaktır.
Çiçekli Prunus’lar, nem oranı aşırı yüksek olan topraklar hariç, kireçli de dahil olmak üzere, her çeşit topraklarda yetişir ve güneşli konumları tercih eder.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com