PEROVSKIA (LABIACEAE)

PEROVSKIA (LABIACEAE)

Yaprağını döken bu bitki ağustos – eylül aylarında çiçeklenir.
PEROVSKIA ATRIPLICIFOLIA

    1-1,50 m yüksekliğindedir. Kenarları düzensiz dişli, oval yaprakları taşıyan, az dallanmış, ince, uzun ve dik sürgünlerden oluşan, mavi-yeşil görünümlü bir çalıdır. Yapraklar ovuşturulduklarında, adaçayı gibi kokar. Yaz sonunda sürgünler uçlarında büyük, zarif koçanlar şeklinde bir arada yer alan, açık mor-mavi renkli çiçekleri taşır. Yakın renklerdeki çalılarla bir arada kullanılan bir bitkidir, örneğin Lavandula, Caryopteris  ya da gümüşi yapraklılarla kullanılır, Elaeagnus angustifolia gibi. Bunların içine pembe çiçekli bir Althea dahil edildiğinde çok daha yumuşak bir tonlama elde edilecektir.
    Perovskia’lar iyi drene olan toprakları sever, kuraklığa dayanıklıdırlar. Özellikle de güneşli ortamları tercih eder. ‘Blue Spire’ çeşidinin mor-mavi çiçekleri vardır. Her sene toprak seviyesinde kesilmesi ve 10-15 cm yükseklikten sıkıştırılarak, yeni sürgünler vermesi sağlanmalıdır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com