MAGNOLIA (MAGNOLIACEAE) Manolya

MAGNOLIA  (MAGNOLIACEAE)
Manolya

Yaprağını döken ve marttan hazirana kadar çiçeklenen bu bitki kireçsiz topraklarda yetişir.
MAGNOLIA LILIFLORA ‘NIGRA’

   1,5-2 m yüksekliğindedir. Yoğun formlu, daha az gürlükte bir çeşittir. Küçük bahçeler için uygundur. Kızıl kırmızı çiçekleri, nisandan hazirana kadar açar.

MAGNOLIA STELLATA

   1,5-2 m yüksekliğindedir. Yavaş büyüyen, bu hoş küçük çalı, mart – nisan aylarında, dar taç yapraklı, yıldız şeklinde şirin beyaz çiçeklerle kaplanır.
Çok güzel çalılar olan Magnolia’lar, görkemli çiçeklerinin daha iyi vurgulanabilmesi için, koyu yapraklı bir fon önünde, tek başına kullanılmaya uygun  bireylerdir. Magnolia stellata’yı, yapraklarının geç gelen donlardan etkilenmesini engellemek için, korunaklı bir ortama dikmek yerinde olacaktır.
Tercihen hafif yapılı ve serin olan, her çeşit iyi bahçe toprağında yetişir; fakat kirece tahammül edemezler. Budanmaları gerekmez.
“Yapraklı Ağaçlar” başlıklı konuda yer alan, Magnolia grandiflora’ya da bakınız. Magnolia grandiflora’yı da çalı olarak yetiştirmek mümkündür.

MAGNOLIA X SOULANGIANA


   4-5 m ve daha üzeri yüksekliktedir. Yavaş büyüyen; fakat gür bir çalı olan bu Magnolia, yaşla birlikte yayvan alçak sürgünlü, yuvarlak formlu bir ağaç boyutlarına erişebilir. Nisanda, yapraklardan önce beliren, lale şeklindeki pembemsi beyaz çiçekleriyle, harika bir görünüme bürünür. Çiçeklenme, bir yandan, oval, açık yeşil renkli büyük yapraklar gelişirken, mayısa kadar devam eder. En güzel çeşitlerinden biri lennei’dir. Bu çeşidin içi beyaz, büyük kızıl çiçekleri vardır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com