SYRINGA (OLEACEAE) Leylak

SYRINGA (OLEACEAE)
Leylak

Yaprağını döken bu bitki nisan – mayıs aylarında çiçeklenir.
SYRINGA VULGARIS

    3-5 m yüksekliğinde, gür bir çalıdır. Hoş kokulu yoğun çiçeklenmesi sayesinde, en popüler çalıların arasındaki yerini almıştır. Kalp şeklinde açık yeşil yaprakları, sürgünlerin uçlarında, gruplar halinde bir arada yer alan çiçekleri vardır. Çiçek renklerini, özelliklede bazı tonlarını tasvir etmek oldukça güçtür; çünkü çiçekler, çiçeklenmenin başından sonuna kadar değişir. Uzun yıllardan bu yana, yüzlerce Syringa vulgaris çeşidi bulunmuştur. İlk elde edilenlerden bazıları, hala ticari ortamlarda yer alır.

KATMERSİZ ÇİÇEKLİ ÇEŞİTLERİ


‘Charles X’:
    Mor-kırmızı çiçeklidir.

‘Reaumur’:
    Karmen renkli çiçekleri vardır.

‘Souvenir de Louis Spath’:
    Mor-kızıl çiçeklidir. En iyi çeşitlerden biridir.


KATMERLİ ÇİÇEKLİ ÇEŞİTLERİ

‘Belle de Nancy’:
    Parlak pembe renkli çiçekleri vardır.

‘Condorect’:
    Koyu mavi çiçeklidir.

‘Katherine Havemeyer’:
    Mor ve mavi çiçeklidir.

‘Madame Lemoine’:
    Beyaz çiçeklidir.

‘Mrs. Edward Harding’:
    Karmen kırmızısı ve pembe çiçeklidir.


   Syringa’lar genellikle tek başlarına ya da gruplar halinde dikilir. Çok gür bitkiler oldukları için yeşil perdeler de oluştururlar. Aynı zamanda çalı yastıklarındaki kompozisyonlara da dahil olurlar.
   Bu bitkiler kireçli de dahil olmak üzere, her çeşit iyi bahçe toprağında yetişir ve hafif gölge ortamlara dayanıklıdır. Vejetasyon, çiçeklenmenin sonunda biter. Budama, kuru çiçeklerin kesilmesinden ibarettir. Eğer kesimleri dengeli bir şekilde yapılırsa, buketlerin toplanması da budama yerine geçer. Her durumda, 10-15 senenin sonunda, çalı dipten itibaren son derece deforme olmuşsa, kışın iri dallarından, çok kısa boyda kalacak şekilde, yoğunca budanması mümkündür. Bu budamayla sadece gelecek ilkbaharın çiçeklenmesi engellenmiş olacaktır.
Syringa vulgaris’in dışında, tavsiye edilen başka tür ve çeşitler de vardır; onlar da oldukça dikkat çekicidir.

SYRINGA MICROPHYLLA ‘SUPERBA’

    1,50-2 m yüksekliğinde, bir öncekine benzer bir çeşittir. Fakat yapraklar ve kokulu çiçek grupları, onunkilerden daha küçüktür. Bu çeşit de ikinci bir çiçeklenme üretir.

SYRINGA REFLEXA

    2-3 m yüksekliğindedir. Beyaz göbekli koyu pembe renkli, kokusuz çiçekleri, uzun ve sarkık gruplar halinde bir arada yer alır ve haziranda açar.

SYRINGA X CHINENSIS ‘SAUGEANA’

     2-3 m yüksekliğindedir. Mayıs ayında, kırmızı çiçeklerden oluşan zarif çiçek kurulları taşır.

SYRINGA MEYERI ‘PALIBIN’

   1,50-2,50 m yüksekliğindedir. Orta büyüklükte yaprakları, güzel kokulu, açık mor tonlarında, zarif çiçek kurulları vardır. Asıl çiçeklenme mayısta gerçekleşir ve bir yenisi de yaz sonunda oluşur. Josee çeşidi, 1-1,50m boylarında ve daha az iriliktedir; fakat daha bol çiçeklidir. Çiçekler daha saf bir pembe tonundadır. Türünün iyileştirilmişidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com