NERIUM OLEANDER (APOCYNACEAE) Zakkum

NERIUM OLEANDER  (APOCYNACEAE)
Zakkum

Her dem yeşildir.
Hazirandan ekime kadar çiçek açar.Az dayanıklıdır.
   3-4 m ve daha üzeri yüksekliktedir. Dik ve yuvarlağımsı formlu, tutamlar oluşturan gür bir çalıdır. Boylamasına uzun, sivri yaprakları sert dokuludur. Cezayir menekşesi şeklindeki çiçekleri, tüm yaz mevsimi boyunca, uç konumlu buketler halinde bir arada yer alır. Çok güzel bir çalıdır ve katmersiz ya da katmerli yapıda, canlı ya da pastel renklerde çiçekleri olan, çok sayıda çeşidi vardır.

KATMERSİZ ÇİÇEKLİLER

‘Emile Sahut’:
    Kadifemsi, kırmızı çiçekleri vardır.

‘Otalia’:
    Canlı kırmızı çiçekleri vardır.

‘Minouche’:
   
Işıltılı pembe renkli çiçekleri vardır.

‘Tito Poggi’:
    Kayısı renkli çiçeklidir, vs...KATMERLİ ÇİÇEKLİLER


‘Geant des Batailles’:
    Koyu kırmızı çiçeklidir.

‘Luteum Plenum’:
    Sarı çiçeklidir.

‘Mme. Allen’:
    Pembe çiçeklidir.

‘Professeur Granel’:
    Turuncumsu-kırmızı çiçeklidir.

‘Rosee du Ventoux’:
    Pembe çiçeklidir.

‘Soeur Agnes’:
    Beyaz çiçeklidir.   Nerium oleander, güneyde ya da doğuda kıyı bölgesinde, tek başına, sıralar halinde, grup halinde, yastıklarda, çiçekli çitlerde, vb. kullanılır.
Her kullanımda ve her koşulda güzel olan çalılardır. Ayrıca Cistus’lar gibi büyük saksılarda ya da kaplarda da yetiştirilebilirler. Bu şekilde, yazın güzelce çiçekleneceği uygun bir konuma yerleştirilerek, terasları süslemede de kullanılabilir. Ardından ekim ayında içeri alınır.
   Fakir de dahil olmak üzere her çeşit toprakta yetişir; fakat tüm aktif vejetasyon dönemi boyunca bol su ve güneş ister. Budanmaya dayanıklıdır, özellikle de saksıda yetiştirilen bireylerin, her 4-5 senede bir derin bir budamaya tabi tutulması gerekir.Bitkinin her kısmının zehirli olduğu da unutulmamalıdır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com