ILEX (AQUIFOLIACEAE) Çoban püskülü

ILEX (AQUIFOLIACEAE)
Çoban püskülü


Eylülden marta kadar meyveli olan bu bitki her dem yeşildir. 
ILEX AQUIFOLIUM

    4-6 m ve daha üzeri yüksekliktedir. Çok yavaş bir büyümesi olduğu için, ağaç boyutlarına ulaştığına çok seyrek rastlanır. Sert, parlak koyu yeşil renkli yaprakları, gümüşi renkli dikenlerle bir aradadır. Erkek ve dişi (ilgi çekici özellikte değildir) çiçekleri, bazı istisnalar hariç, farklı bitkilerdedir. Dişi çiçekli bireylerin meyve verebilmek için, yakınlarında erkek çiçekli bir bireye ihtiyaçları vardır. bu çok önemli bir hatırlatmadır. Çünkü dişi çiçekler, güzel yapraklanmaları dışında, çarpıcı kırmızı renkli meyveleriyle de ortama büyük bir çekicilik katarlar.

Bahçelerimizi süsleyen, elde edilmiş çok sayıdaki çeşit, türün ne denli özel ve ilginç olduğunun kanıtıdır.

Alaska :
    Bol çiçekli, yeşil yapraklı, yoğun vejetasyonlu bir çeşittir.

Albomarginata :
    Beyaz alacalı yaprakları vardır.

Mme. Briot :
    Altın sarısı alacalı yaprakları olan, dişi formlu bir bitkidir.

BÜYÜK GELİŞİM GÖSTEREN İLEX’LER

ILEX X ALTACLRENSIS ‘GOLDEN KING’


     5-10 m yüksekliğindedir. Altın sarısı alacalı, az dikenli bir yapraklanması vardır.


ILEX CRENATA ‘GOLDEN GEM’

    0,80-1 m yüksekliğindedir. Altın sarısı yapraklı, yoğun formlu bir bitkidir. Tek başına kullanılır (örneğin güneş alan bir konumdaki kaya bahçesinde).
Ilex’ler, kireçsiz ya da az kireçli olması koşuluyla, derin ve nemli, hemen hemen her çeşit bahçe toprağında yetişir. Hava kirliliğinden etkilenmez. Hafif gölgeye de dayanıklıdır; fakat güneşteyken çok daha güzeldir.

ILEX X MESERVAE

    Yeni bulunmuş bu bitkiler oldukça gür ve yoğun bir vejetasyona sahiptir. Bol meyve veren dişi çeşitleri şunlardır:

‘Blue Angel’, ‘Blue Princess’, ‘Blue Maid’, ‘Chinese Girl’

Erkek çeşitleri ise: ‘Blue Prince’, ‘Blue Stallion’, ‘Chinese Boy’dur.

   Tüm bu İlex’ler,tek başına, grup halinde ya da çitlerde (budanmaya karşı çok dayanıklıdırlar) kullanılan, son derece dekoratif çalılardır. Ayrıca çok uygun ağaç altı bitkileridirler.Kış mevsimi boyunca dayanan meyvelerle kaplı sürgünler, noel süslemelerinde kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com