HAMAMELIS MOLLIS (HAMAMELIDACEAE) Acı fındık

HAMAMELIS MOLLIS (HAMAMELIDACEAE)
Acı fındık

Yaprağını döker.
Ocaktan marta kadar çiçeklenir.Kireçsiz topraklardan hoşlanır.
    3-4 m yüksekliğindedir. Sonbaharda güzel bir sarı renge bürünen yapraklanmasıyla Corylus’a benzer. Fakat asıl çiçeklenmesinin son derece dekoratif bir etkisi vardır. Çiçekler, kışın güçlüklerine meydan okuyarak, ocak ayından itibaren belirmeye başlar. Önceleri çok tuhaf olan çiçekler, sürgünler boyunca, küçük gruplar halinde yer alır. Her çiçek, içinden altın sarısı, çok ince, 2 cm uzunluğunda şeritler halindeki taç yaprakların çıktığı, koyu kırmızı bir çenek oluşturur. Ayrıca çiçekler çok hoş kokuludur. ‘Pallida’ çeşidi, daha soluk renkli; fakat daha çok sayıda çiçeğe; ‘Arnold Promise’ çeşidi, altın sarısı çiçeklere ve ‘Jelena’ çeşidi de bakırımsı turuncu çiçeklere sahiptir.
   Hamamelis’ininzin güzelliğinden ve kokusundan, mümkün olduğunca çok faydalanabilmek için, onu, daha iyi vurgulanabileceği, koyu yapraklanmaya sahip her dem yeşil bitkilerden oluşan bir fon üzerinde, evin yakınlarındaki bir konumda kullanmalısınız.
Kireçten hoşlanmayan Hamamelis mollis, funda toprağına dikilmelidir ya da en azından, kireçsiz ve çürük toprağıyla zenginleştirilmiş bir toprak kullanılmalıdır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com