ACER (AERACEAE) Akçaağaç

ACER (AERACEAE)
Akçaağaç

Yaprağını döker.
Funda toprağında yetişir.
ACER JAPONICUM ‘ACONITIFOLIUM’

    2-3 m yüksekliğindedir. Kışın dökülen yeşil yaprakları, sonbaharda hoş bir kırmızı renk alır. Çiçekler ve meyveler kırmızıdır.

ACER PALMATUM ‘ATROPURPUREUM’

    2-3 m yüksekliğindedir. Harika kızıl-kırmızı renkte, yelpaze şeklinde yaprakları olan, oldukça gür bir çalıdır.

ACER PALMATUM ‘DISSECTUM’


  1-1,5 m yüksekliğinde, yuvarlak formlu tutamlar oluşturan bir çalıdır. İnce uzun sürgünleri, yumuşak bir yeşil tonda, ince dilimlere ayrılmış, perdeli, birleşik yaprakları vardır.

ACER PALMATUM ‘DISSECTUM GARNET’

    Bir öncekine benzer bir çalıdır; fakat yapraklar koyu kızıl ve sarkıktır. Saksıda yetiştirilebilen harika bir bitkidir.

ACER PALMATUM ‘SANGO-KAKU’ = ‘SENKAKI’

   Sürgünleri kırmızıdır. İlkbaharda turuncu-sarı olan yapraklar, ardından açık yeşil bir renk alır; pembeye dönüştükten sonra, sonbaharda altın sarısı olur.

ACER SHIRASAWANUM ‘AUREUM’

   2-2,5 m yüksekliğindedir. İlkbahar sonu ve yaz ayları boyunca altın sarısı olan, soluk yeşil renkli, yelpaze şeklindeki yapraklarıyla dikkat çeken, düzensiz formlu, çok güzel küçük bir çalıdır.Bazen yaprakları, son donlardan zarar görse de, son derece dekoratif, dayanıklı çalılardır. Bu istenmeyen durumu önleyebilmek için, korunaklı ya da çok hafif gölge ortamlara yerleştirilirler.
   Kirece hiç tahammül edemedikleri için, funda toprağına ya da çürük toprağı ve turba karışımına dikilirler. Azalea ve Rhododendron’larla birlikte harika kompozisyonlar oluştururlar. Bunlar da aynı toprakta yetişen çalılardır ve yan yana kullanıldıklarında, birbirlerinin değerini arttırır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com