ELAEAGNUS (ELAEAGNECEAE) İğde

ELAEAGNUS (ELAEAGNECEAE)
İğde
Her dem yeşildir.
Dekoratif bir yapraklanması vardır.
    2-2,5 m yüksekliğindedir. Son derece dayanıklı, gür bir çalıdır. Üst yüzü koyu yeşil, alt yüzü gümüşi renkte oval yaprakları vardır. Tuz serpintilerine karşı dayanıklı olması, Elaeagnus’u deniz kenarlarında kullanılabilen ilginç bir bitki yapmıştır. Özellikle çitlerde olmak üzere, çalı yastıklarında da kullanılan bir bitkidir.
‘Gilt Edge’ çeşidinin, parlak, sarı alacalı yaprakları vardır.

‘Limelight’, ‘Gilt Edge’ye benzer bir çeşittir; fakat çok daha gür bir vejetasyonu vardır ve renkleri çok daha canlıdır.

Yeşil sürgünlerin belirir belirmez ya da aşı ayağında çıkar çıkmaz kesilmeleri ihmal edilmemelidir.

ELAEAGNUS PUNGENS ‘MACULATA’

    1-1,5 m yüksekliğindedir. Oval yapraklarında, canlı altın sarısı renkte geniş lekeler vardır. Çok dekoratif olan bu çalı genellikle güneşli ve korunaklı alanlarda tek başına kullanılır. Fakat orta yükseklikte (0,8-1m), çarpıcı renklere sahip çitlerin oluşturulmasında da rahatlıkla kullanılır. Çalı yastıklarında da yer alır.Elaeagnus’lar, iyi drene olan her çeşit iyi bahçe toprağında yetişir.


ELAEAGNUS ANGUSTIFOLIA


    Dekoratif bir yapraklanması vardır. Dikenli gür bir çalı ya da küçük bir ağaçtır. Salix’inkiler gibi boylamasına uzun olan, dekoratif yapraklarının, özellikle arka yüzleri gümüşi yeşil renktedir. Pek ilgi çekici olamayan; ama hoş kokulu çiçeklerini, küçük ve yenilebilir meyveler takip eder.Son derece dayanıklı olan ve sadece aşırı nemli topraklardan hoşlanmayan Elaeagnus angustifoli, çalı yastıklarında, çit ya da deniz kenarlarında rüzgar perdesi oluşturmada, nadiren de tek başına kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com