CISTUS (CISTACEAE) Tavşanak, benekli kaya gülü

CISTUS (CISTACEAE)
Tavşanak, benekli kaya gülü
Herdem yeşil
Haziran – Temmuz aylarında çiçeklenir.Pek dayanıklı değildir.
CISTUS LAURIFOLIUS

    1,5-2 m yüksekliğindedir. Beyaz çiçekli, dik duruşlu küçük bir çalıdır. Üst yüzü koyu yeşil, alt yüzü tüylü olan yaprakları Prunus’un yapraklarına benzer. Uygun konumda

CISTUS ALBIDUS

    1,5-2 m yüksekliğinde, gümüşi ve tüylü yaprakları olan bir çalıdır. Çiçekler soluk pembedir.

CISTUS CRISPUS

    0,6-1 m yüksekliğinde, gümüşi, dalgalı kenarlı yapraklı bir çalıdır. Çiçekler koyu pembedir.

CISTUS PARVIFLORUS

    0,6-1 m yüksekliğinde, grimsi yapraklı, pembe çiçekli bir çalıdır.

CISTUS X PURPUREUS

    0,6-1 m yüksekliğinde ve gri yapraklıdır. Her taç yaprağı dipte, merkezde koyu kızıl lekeli olan, pembe çiçekleri vardır.

   Tüm çiçeklerinin ömrü bir gün olsa da, uzun süre devam eden ve yoğun çiçeklenmeleriyle Cistus’lar harika küçük çalılardırlar. Cistus laurifolius dışındaki türler, Akdeniz Bölgesinde ve Atlantik’in kıyı kesimlerinde yetişirler. Cistus’larla gruplar ya da bordürler yapılır.Yetişkin bireylerinin kaplı dikilmesi önerilir. Çünkü bitkinin tutunması biraz hassa ve kaprislidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com