CARYOPTERIS (VERBENACEAE) Sakal Çiçeği

CARYOPTERIS (VERBENACEAE)
Sakal Çiçeği
Yaprağını döker.
Ağustos'tan Ekim'e kadar çiçeklenir.
CARYOPTERIS X CLANDONENSIS

    1-1,5 m yüksekliğindedir. Geç gelen çiçeklenmesiyle ve çiçeklerinin rengiyle ilginç olan bir çalıdır. Arka grimsi olan yapraklar, ovuşturulduğunda aromalıdır. Yaprakların dibinde gruplanan küçük çiçekler, çeşide göre değişen canlılıkta, mavi-mor renktedir (Grand Bleu ‘İnoveris’, Heavenly blue, Kew blue, vs...).

‘Worcester Gold’
çeşidi, altın sarısı bir yapraklanmaya sahiptir ve soğuğa dayanıklıdır.
 

    Her çeşit toprakta, hatta geçirgen olması koşuluyla, kireçli topraklarda bile yetişebilen. Donlar, yere kadar tüm sürgülerini yok etse de, bunun hiçbir önemi yoktur. Zaten ilkbaharda, kökten itibaren birkaç santim kalacak şekilde, çok derin bir budamaya ihtiyaçları vardır. bu derin budama, bitkilerin yüksekliğini sınırlandırır ve yine güneşli ortamlardaki çalı yastıklarının ilk sıralarında yer almalarına izin verir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com