CUPRESSUS (CUPRESSACEAE) Servi

CUPRESSUS (CUPRESSACEAE)
Servi
Her çeşit toprakta yetişir.
CUPRESSUS ARIZONICA

    10-12 m yüksekliğindedir. Konik formlu, gri-yeşil renkte, yoğun yapraklanması olan bir ağaçtır. Vejetasyonu oldukça hızlıdır. Sıcak iklimleri tercih etmesine rağmen, Cupressus arizonica son derece dayanıklı bir ağaçtır.
    Daha çok, güzel mavi yapraklı ‘Conica’ ve daha mavi yapraklı, daha dik ve daha yoğun formlu ‘Fastigiata’ çeşitleri üretilir.Cupressus arizonica (özellikle de mavi çeşitleri) tek başına kullanıma uygun güzel bir ağaçtır, fakat budamaya karşı çok dayanıklı olduğu için, genellikle 2-3 m yüksekliğindeki büyük çitleri oluşturmada kullanılır.

CUPRESSSUS MACROCARPA

    10-15 m yüksekliğindedir. Yaşlandıkça genişleyen konik formlu bir ağaçtır. Çok çabuk büyür. Saf yeşil renkli yapraklanması çok yoğundur. Bir öncekinden daha az dayanıklı olan bu Cupressus, özellikle Atlantik’in kıyılarında, hoşlandığı yumuşak ve nemli iklimi bulur. Denizden gelen tuz serpintisine ve rüzgara dayanıklı olduğundan, deniz kenarında rüzgar perdesi ve çit oluşturmak için ideal bir bitkidir.
‘Lutea’, ilkbaharda altın sarısı yapraklı, gür bir çeşittir. Zaman içinde, onun yerine ‘Golden Pillar’ çeşidi tercih edilir olmuştur. Altın sarısı renkli güzel bir yapraklanması olan ‘Golden Pillar’ın formu, çok dar bir sütun şeklindedir.

CUPRESSUS SEMPERVİRENS

    10-15 m yüksekliğindedir.Değişebilen fakat genellikle sütun şeklinde olan formuyla, sıkça rüzgar perdesi olarak kullanıldığı güney ve güney batının tipik bir koniferidir.
     Şu çeşitleri üretilir:

Stricta: Dar sütun şeklinde, ince ve düzenli bir formu vardır, fakat soğuğa karşı biraz duyarlı bir çeşittir.
Sancorey: Coryneum’a (Cupressus’larda sık rastlanılan bir hastalık) karşı dayanıklı eski bir çeşittir. En az 2,5-3 m boylanır.
Swane ‘Golden’: Canlı sarı renkte bir yapraklanması vardır.
‘Totem’: Koyu yeşil yapraklanması, ince ve yoğundur. ‘Stricta’ dan daha küçük ebatlardadır.

    Cupressus’lar, besin maddesince fakir ve kireçli de dahil olmak üzere, hemen hemen her çeşit toprakta yetişirler, ve toprağın kuraklığına ve kuru havaya son derece dayanıklıdırlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com