AUCUBA JAPONICA (CORNACEAE) Aküba

AUCUBA JAPONICA (CORNACEAE)
Aküba
Herdem yeşil
Sonbahar – kış mevsiminde meyvelidir.

    1,5 – 2,5 m yüksekliğindedir. Parlak, kalın, oval, büyük ve alacalı yaprakları olan, yuvarlak formlu, çok güzel bir çalıdır. Erkek ve dişi çiçekleri pek dikkat çekici değillerdir ve aynı birey üzerinde yer almazlar. Fakat aksine sonbaharın sonunda kızaran meyveler, son derece dekoratif bir etkiye sahiptir. Alacalı iki çeşidi de dişi formlardadır.

Aucuba japonıca ‘Variegata’
    Sarı alacalı yaprakları vardır.

Aucuba japonıca ‘Crotonifolia’
    Daha yeni bir çeşittir. Yaprakları daha bol alacalıdır.

  Alacalı yapraklı Aucuba japonica’lar, hava kirliliğinden etkilenmedikleri için, bahçelerde çok sık kullanılan çalılardandırlar. Derin ve serin nitelikteki, her çeşit iyi bahçe toprağında yetişirler. Çok aşırı miktarda olmaması koşuluyla kirece bile dayanıklıdırlar. Yakıcı yoğunlukta olmaması şartıyla, daha çok renklenecekleri güneşli ortamları ya da gölge ortamları tercih ederler.
   Tek başına kullanılmayı hak eden bitkilerdi fakat yastık ya da çit oluşturmada da kullanılırlar.Tek başına kullanılan bireyler, bitki ebatlarının küçültülmesi ve gereksiz sürgünlerin kaldırılması dışında budama gerektirmezler.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com