HIPPOPHAE RHAMNOIDES (ELAEAGNACEAE) Yabani İğde

HIPPOPHAE RHAMNOIDES (ELAEAGNACEAE)
Yabani İğde
Yaprağını döker.
Eylül'den  Mart'a kadar meyvelidir.
    3-5 m yüksekliğindedir. Yapraklarıyla ve meyveleriyle çok dekoratif, gür bir çalıdır. Çok dar olan yapraklarının üst yüzü gri, alt yüzü gümüşi renktedir. Dişi ve erkek bitkileri vardır. 5-6 dişi bitkiye en az bir erkek bitki olmadıkça, dişiler meyve üretemezler. Genellikle yapraklar döküldükten sonra belirginleşen meyveler turuncumsu renktedir.
   Dal boyunca gruplar halinde yer alan, yoğun miktardaki meyveler, ilkbahara kadar ağaç üzerinde kalırlar. Kuşların onları aramaması da oldukça tuhaftır. Asitli bu meyveler C vitamini açısından oldukça zengindirler. Diyet ürünleri satan mağazalarda, bu bitkiyle yapılan şuruplara rastlamak mümkündür.

   Hippophae Rhamnoides, tuzlu topraklara dayanıklı olmasıyla değer kazanan bir bitkidir. her çeşit toprakta yetişir. Ne kireçten, ne de nemden etkilenmez.Bahçede tek başına kullanılabilir fakat, genellikle küçük gruplar halinde kullanılması önerilir (en az bir adet erkek birey olması gereklidir!). Diğer çalılarla birlikte, örneğin kızıl yapraklılarla kontrast oluşturarak kullanılabilir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com