JUNIPERUS (CUPRESSACEAE)

JUNIPERUS (CUPRESSACEAE)

Kurak topraklarda yetişir

JUNIPERUS COMMUNIS ‘DEPRESSA’ (=DEPRESSED STAR)

   20-30 cm yüksekliğindedir. Çapı 1-1,5 m’ye ulaşır. Sürünücü denecek kadar yayvan yapıda bir formu, hafif, tüyümsü fakat batan yaprakları vardır. Şevlerde kullanıma çok uygundur. Kurak ve kireçli topraklarda yetişir.

JUNIPERUS COMMUNIS ‘DEPRESSA AUREA’

   20-30 cm yüksekliğindedir. Bir önceki çeşitten türemiştir. İlkbaharda soluk sarı, yazın çok daha canlı bir altın sarısı, kışın da bronza dönen yapraklanması ile bir önceki çeşidin önüne geçmiştir. Güneşli alanlarda kullanılabilecek, çok güzel bir yer örtücü bitkidir. Kireçli ve kurak topraklarda yetişir.


JUNIPERUS COMMUNIS ‘REPANDA’

   15-20 cm yüksekliğindedir. 1-1,5 m çapa ulaşabilir. İnce ve batan bir yapraklanmaya, hafifçe yukarı kıvrılan açık yeşil sürgünlere sahip, sürünücü bir bitkidir. kurak ve kireçli toprakları sever.

JUNIPERUS HORIZONTALIS ‘BAR HARBOR’

   15-20 cm yüksekliğindedir. 1,5-2 m çapa ulaşabilir. Sürünücü formda, oldukça gür vejetasyonu olan bir bitkidir. Yazın mavi-yeşil renkteki ince yapraklanması, kışın hafifçe açık mora döner. Çok kurak topraklar hariç, her çeşit topraklarda yetişir.

JUNIPERUS HORIZONTALIS ‘WILTONII’

   10-15 cm yüksekliğinde, 1,5-2 m çapında bir bitkidir. Bir öncekine benzer bodur bir Juniperus’tur, fakat ondan daha ince ve daha mavi bir yapraklanması vardır. tam anlamıyla mavi bir halı görünümü oluşturur. Çok kurak hariç, her çeşit toprakta yetişir.
   Bu üç bodur Juniperus, karşılaştıkları taşların ya da kayaların formunu alan, gerçekten de sürünücü nitelikli bitkilerdir. Şev taşlarının aralarındaki boşluklarda ya da kaya bahçelerinde kullanılırlar. Güneş alan şevleri güzelleştirmede rahatlıkla kullanılırlar. Bunlar aslında yer örtücü bitkilerdir. Çok gelişmişleri, vejetasyonu yoğunluğunu güçlendirmek amacıyla biçilebilir. 
   Bu melez grubun tüm Juniperus’ları, yayvan formlarıyla, yatay ya da hafifçe yukarı kalkan, birbirine karışmış sürgünleriyle karakterize olurlar. Yapraklanma oldukça ince ve genellikle yoğun olur. Genellikle de tek başlarına kullanılırlar.

JUNIPERUS VIRGINIANA ‘BLUE CLOUD’

   1 m yüksekliğinde, 1,5 m çapındadır. İnce, mavi-yeşil yapraklanması olan, dikkat çekici, yeni bulunmuş bir çeşittir. Vasat da dahil olmak üzere her çeşit toprakta yetişir.

JUNIPERUS X MEDIA ‘HETZII’

   1,5-2 m yüksekliğinde, 2-3 m ve daha üzeri çaplara ulaşabilen, vasat da dahil her çeşit toprakta yetişebilen bir bitkidir.
Dokunulduğunda yumuşak, ince, mavimsi ibrelerle bezenmiş uzun dalları bariz bir şekilde yukarı doğru yönelen, bu grubun en gelişmiş bireyidir. Gelişimi, onun oldukça geniş bir alanı kaplamasına sebep olur. Fakat her zaman, bir kenarı diğerine oranla daha fazla gelişir ve bu ona asimetrik bir görünüm kazandırır. Formunu koruyaraktan, ustaca budanarak, yayılması biraz olsun sınırlanabilir. Bu bitkiyle geniş çitler oluşturmak da mümkündür fakat bu durumda doğal formu bozulmuş olacaktır.


JUNIPERUS MEDIA ‘OLD GOLD’

   1-1,5 m yüksekliğinde, 1,5-2 m çapındadır. Esnek uçlara sahip, ipliğimsi yapraklanması, tüm sene boyunca altın sarısı rengini koruyan, oldukça yoğun bir vejetasyona sahip bitkidir. Güneşli ortamlarda ve vasat da dahil her çeşit toprakta yetişir.

JUNIPERUS MEDIA ‘PFITZERIANA’

   1,5-2 m yüksekliğinde, 2-3 m çapındadır. Çok tercih edilen ve beğenilen bir bitkidir. Hemen hemen ‘Hertzii’ kadar iyi bir gelişime sahiptir. Fakat yapraklanması, koyu yeşildir ve uçları zarifçe sarkan sürgünleri daha yataydır. Gölgeye dayanıklıdır; vasat da dahil her çeşit toprakta yetişir.

JUNIPERUS MEDIA ‘PFITZERIANA AUREA’

   1-1,5 m yüksekliğinde, 1,5-2 m çapındadır. Bir öncekinden türetilmiştir. Fakat dalları daha yayvan olduğu için, onunla aynı yüksekliği tutturamaz. Yine ilkbaharda çok hoş bir altın sarısı renkte olan yapraklanmasıyla da ondan ayrılır. Vasat nitelikli de dahil olmak üzere her çeşit toprakta yetişir.

JUNIPERUS MEDIA ‘PFITZERIANA GLAUCA’

   1-1,5 m yüksekliğinde, 1,5-2 m çapındadır. Hemen hemen ‘Pfitzeriana Aurea’ ila aynı bitkidir, fakat yapraklanma mavi-yeşil renktedir. Vasat da dahil, her çeşit toprakta yetişir.

JUNIPERUS SABINA ‘BLUE DANUBE’

   40-50 cm yüksekliğinde, 1-1,5 m çapındadır. Gri-mavi, oldukça ince bir yapraklanması olan, harika bir yer örtücüdür. Yayvan sürgünlerinin uçları dikleşir. Kurak ve kireçli topraklarda yetişir.

JUNIPERUS SABINA ‘CUPRESSIFOLIA’

   70-80 cm yüksekliğinde, 1-1,5 m çapındadır. Sürgünleri yatay, hafifçe evazeleşen düzensiz dalları ile çok ilginç bir koniferdir. Adından da anlaşılacağı üzere, Cupressus’a benzeyen koyu yeşil bir yapraklanması vardır. Kurak ve kireçli toprakları sever.

JUNIPERUS SABINA ‘TAMARISCIFOLIA’

   30-50 cm yüksekliğinde, 1-1,5 m çapındadır. Çok popüler bir yer örtücüdür. Üst üste dizilmiş yatay sürgünleri olan yayvan dalları vardır. Tamarix’inkini anımsatan ince bir yapraklanması vardır. Yapraklanma değişen yoğunlukta maviye dönen, yeşil renktedir. Daha iyi vurgulanabileceği kaya bahçelerinde ya da şev taşlarının aralarında ve yine şevleri süsleme de kullanılır. Kurak ve kireçli topraklarda yetişir.


JUNIPERUS SABINA ‘ROCKERY GEM’

   Henüz bulunmuş çok şirin bir çeşittir. Kireçli ve kurak topraklarda yetişir.

JUNIPERUS SQUAMATA ‘BLUE CARPET’

   40-50 cm yüksekliğinde, 1-1,5m çapındadır. Hemen hemen sürünücü sayılabilecek yayvan formuyla çok estetik bir görünümü olan yeni bulunmuş bir çeşittir. Dalları her yöne dağılırlar ve esnekçe eğilen, ipliğimsi sürgünlerle sonlanırlar. Gümüşi mavi harika bir yapraklanması vardır. kaya bahçeleri için mükemmel bir bitkidir. kuraklığa karşı dayanıklıdır.

JUNIPERUS SQUAMATA ‘BLUE STAR’

   40-60 cm yüksekliğinde, 80-100 cm çapında bir bitkidir. Juniperus squamata Meyeri’den türetilen ‘Blue Star’, iri ve yassı bir tutam formunda olan oldukça yeni bir çeşittir. Vejetasyon gür ve biraz da düzensizdir. Kısa sürgünleri, funda toprağında daha da yoğunlaşan harika çelik mavisi renkli, çok sık, küçük ibrelerle bezelidir. Kaya bahçeleri için harika bir çeşittir. Kuraklığa karşı dayanıklıdır.

JUNIPERUS VIRGINIANA ‘GREY OWL’

   60-80 cm yüksekliğinde, 1-1,5 m çapındadır. Yayvan formlu zarif bir bireydir. İnce dalları, çok hafif ipliğimsi sürgünleri taşır. Yapraklanma çok açık, gümüşi gri-mavi renklidir. Kaya bahçelerinde kullanılır. Her çeşit toprakta yetişir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com