PINUS (PINACEAE)

PINUS (PINACEAE)

Yuvarlak formlu türleri

PINUS LEUCODERMIS ‘COMPACT GEM’

   80 cm yüksekliğindedir (10 yılda 30 cm boya ulaşır). Kaya bahçeleri ve saksılar için ideal bir bitkidir. Çok yavaş büyür. Tutam şeklinde yoğun bir formu vardır. koyu yeşil renkli uzun ibreleri ikili gruplar halinde bir arada yer alırlar.

PINUS LEUCODERMIS ‘SATELLIT’

   1,50 m yüksekliğindedir (10 yılda 1 m boya ulaşır). Düz konik formlu bir bitkidir. Parlak koyu yeşil renkli, uzun ibreleri sürgün üzerinde sıkışık bir vaziyette yer alır. Tek başına kullanılır.

PINUS MONTANA 

   Pinus montana, hafifçe yayılan yapıda yuvarlağımsı formlu, küçük bir koniferdir (1,5-2 m boyunda). Dalları önce yatay daha sonra dikey doğrultuda gelişir. Gövdesi yoktur. Oldukça yoğun olan koyu yeşil yapraklanması, 4-5 cm’lik kısa ibrelerden oluşur. Kurak da dahil olmak üzere her çeşit toprakta yetişir. 
   Pinus montana’dan türetilen çeşitlerden bazıları şunlardır: 

   Pinus mugo:  Bodur formlu çeşidi ‘Gnom’ (oldukça yoğun, koyu yeşil yapraklanması olan, yuvarlak formlu bir çeşittir) ve 80 cm yüksekliği olan çalımsı formlu çeşidi ‘Mops’ (yoğun bir yastık oluşturur) ile Pinus mugo, dairesel hatları olan çalımsı formda bir koniferdir. Henüz bulunan çeşidi ‘Winter Gold’ un genç sürgünleri sarıdır ve kışın hepsi sarı olurlar. Çok ilginç bir görünümü vardır.


PINUS PARVIFLORA ‘GLAUCA’

   3-4 m yüksekliğindedir. Genellikle düzensiz çalı formundadır. Dalları, uçlarında yaklaşık 5 cm uzunluğundaki, hafif kıvrık, gümüşi mavi renkli ibrelerden oluşan bir buketi taşıyan, küçük sürgünleri taşır. İlginç formu ve güzel yapraklanması, onu ilk sırada yer alacak bitkilerden yapar; tek başına kullanılır. Kireçsiz toprakları, nemli iklimler sever.

PINUS NIGRA PIERRICK BREGEON ‘BREPO

   80 cm yüksekliğindedir (10 yılda 50 cm boya ulaşır). Çok yoğun parlak yeşil renkli ibreleri olan bu küçük Pinus nigra, saksılar için ideal bir bitkidir.

PINUS SYLVESTRIS ‘WATERERI’

   2-3 cm yüksekliğindedir. Yaşlandıkça daha yoğun bir hale bürünen, ovalimsi bir formu vardır. Genç bitkilerde daha vurgulu olan mavi renkli ibreleri, dalları yoğun bir şekilde kaplayarak yoğun bir vejetasyon oluşturmuştur. Tek başına kullanılan çok güzel bir bireydir. İyi drene olan her çeşit toprakta yetişir.

PINUS DENSIFLORA ‘UMBRACULIFERA’

   1,5-2 m yüksekliğindedir. Yaşla birlikte hafif yassılaşan yuvarlak formlu bir bitkidir. oldukça düzenli ve yoğun bir vejetasyonu vardır. yapraklanma koyu yeşildir. Çim alan üzerinde tek başına kullanılacak bir bireydir. Kireçsiz toprakları, nemli iklimleri sever.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com