TAXUS (TAXACEAE)

TAXUS (TAXACEAE)
Her çeşit toprakta yetişir.Her türlü güneş alma konumuna adapte olur.

TAXUS BACCATA 

   Eğer gelişimi serbest bırakılırsa çok büyük bir ağaca ya da 4-5 m yüksekliğinde küçük bir ağaca dönüşür. Gölgeye dayanıklı olduğundan bu türe bazen parklarda, ağaç altlarında, taflan ve şimşirlerin yanında rastlanır. Budanmaya karşı son derece dayanıklı olduğundan ve yavaş büyüdüğü için, verilen şekli gayet uzun bir süre muhafaza edebildiğinden, şimşir gibi, Taxus baccata da istenilen her forma sokulabilir. 
   Yine budanmaya karşı dayanıklı olma niteliğinden ötürü, 1,5-2 m yüksekliğinde, dikkat çekici canlı çitlerin oluşturulmasında kullanılır. Bu güzel, koyu yeşil renkli çitler, tüm açık renkli çiçeklenmelere fon oluşturarak vurgulanmalarını sağlayacaktır.


TAXUS BACCATA ‘ADPRESSA AUREA’

   80-100 cm yüksekliğinde, oldukça geniş, çalı formlu, ilkbaharda harika altın sarı ibrelerle bezenen, yukarı yönelen sürgünleri olan bir ağaçtır. tek başına kullanılır.

TAXUS X MEDIA

   Taxus baccata ve Taxus cuspidata’nın çaprazlanmasıyla elde edilen çeşitlerin içinde, iki tanesi çit oluşturmada kullanılır:

Taxus X media ‘Hicksii’ :

    Koyu yeşil güzel bir yapraklanması vardır.


Taxus X media ‘Strait Hedge’ :

    İnglizce isminin de belirttiği gibi, düz çitler oluşturmada kullanılan bir bitkidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com