CRATAEGUS OXYCANTHA (ROSACEAE) Geyik dikeni

CRATAEGUS OXYCANTHA (ROSACEAE)
Geyik dikeni

Yaprağını döker, mayısta çiçeklenir ve her çeşit toprakta yetişir.

   Oldukça tanınmış bir ağaççıktır. Kırsal alanlardaki çitlerde yaygın olarak kullanılır. Parlak koyu yeşil yaprakları oval ve loplu, beyaz çiçekleri ise hoş kokuludur. Buketler halinde kurullar oluşturan çiçeklerini, uzun süre dayanacak olan kırmızı meyveler takip eder. Katmerli ya da katmersiz çok sayıda çeşidi vardır. Sürgünlere aşılandığında 4-5 m yüksekliğinde, yuvarlak tepeli güzel ağaçlar oluşturur: ‘Rosea’, katmersiz pembe renkli çiçeklere; ‘Rosea Plena’, katmerli pembe renkli çiçeklere; ‘Rubra Plena’, karmen kırmızısı çiçeklere; ‘Paul’s Scarlet’ ise canlı karmen rengi çiçeklere sahiptir.


   Çok dekoratif olan bu ağaç tek başına ya da sıra halinde dikilir.Ancak bakteriyel bir hastalığa karşı aşırı duyarlı olduğu için, bazı bölgelere pazarlanması mümkün olamamaktadır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com