LIRIODENDRON TULIPIFERA (MAGNOLIACEAE) Lale ağacı

LIRIODENDRON TULIPIFERA (MAGNOLIACEAE)
Lale ağacı

Yaprağını döker.


Mayıs – haziran aylarında çiçeklenir.
    Liriodendron tulipifera, 15 metre ve üzeri boya ulaşabilen büyük bir ağaçtır. Hem sıra halinde, grup olarak hem de tek başına kullanılan bu ağaç, ovalimsi tepeli, görkemli en güzel süs ağaçlarından biridir. Erişkin bireyler, lale şeklinde, sarı-turuncu ve yeşil karışımı renklerde, çok kokulu, ilginç çiçekler taşır. Çiçeklerin yapraklanmanın içinde iyi bir dağılım göstermesi, Liriodendron tulipifera’nın en önemli dekoratif özelliğidir. 

   Oldukça büyük yaprakların, bir kısmı kesilmiş gibi duran, ilginç bir formları vardır. Saf yeşil renkli yapraklar, sonbaharda canlı, sarı bir renk alır ve güneş ışığında cezbedici bir görünüm oluşturur.

   Derin ve serin toprakları seven Liriodendron tulipifera’lar,  su öğelerinin kenarlarına ya da daha çok vurgulanabileceği  geniş alanlara dikilir. Tutunması güç olan bu ağaçların fideleri, kaplı ya da topraklı halde alınmalı ve ilkbaharda dikilmelidir.

    ‘Aureomarginatum’ çeşidi alacalı yapraklıdır.

    ‘Fastigiata’ çeşidi ise, dar ve yoğun formludur.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com