SOPHORA (FABACEAE) Soforo

SOPHORA (FABACEAE)
Soforo

Yaprağını döker.Temmuz – ağustos aylarında çiçeklenir.
SOPHORA JAPONICA


    8-10 m ve daha üzeri boyu olan, birleşik yaprakları Acacia’nınkilere benzeyen, yuvarlak tepeli, gür bir ağaçtır. Dikenli değildir. Çiçeklenmesinin ayrıcalıklı bir güzelliği yoktur; çiçeklenme yazın, yaşlı bireylerin üzerinde belirir.

    Küçük, sarımsı beyaz çiçekler, uç konumlu, koçan şeklinde hafif kurullar oluştururl. Sophora japonica (aslında Çin kökenli bir bitkidir) özellikle hafif yapraklanmasıyla dekoratif olan bir ağaçtır. Gölgesi için büyük bahçelerde, parklarda, kısacası büyük alanlarda sıra dikimlerinde kullanılır. Toprağın doğasına dair fazla bir isteği yoktur,bu nedenle her çeşit toprakta yetişir; fakat derin, kireçli toprakları tercih eder. Dayanıklı bir ağaç olmasına rağmen, sıcak iklimleri sever.


SOPHORA JAPONICA ‘PENDULA’


    4-5 m yüksekliğindedir. Pitoresk duruşu ve ince yapraklanmasıyla son derece dekoratif bir etkiye sahip olan  ağlayan formlu, güzel bir ağaçtır. Olgun bir bireyin üzerinde yazın gerçekleşen koyu yeşil yapraklanma, yuvarlak hareketlerle akan, etkileyici  bir çağlayan görünümdedir. Kış mevsiminde dahi, ilginç yapıdaki sürgünleriyle dikkat çekicidir. Sophora japonica ‘pendula’ ile bir çardak oluşturmak istendiğinde, sürgünlerin tutturulması şarttır. Aksi taktirde hızla yere düşecektir.

    Uzun yılların ardından, ağacın formunu korumak amacıyla, sürgünlerin budanarak kısaltılması gerekir. Kışın oluşan ölü sürgünler kesilmelidir. Sophora japonica ‘Pendula’, son derece dikkat çekici, her bahçede tek başına yer alabilecek küçük bir ağaçtır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com