CHIONODOXA LUCILIAE (LILIACEAE)

CHIONODOXA LUCILIAE (LILIACEAE)
Soğanlı

   İlkbaharda açan ilk çiçeklerdendir. Çok dayanıklı bitkilerdir. Açık yeşil renkli yapraklanmaları Hyacinthus’u anımsatır.


CHIONODOXA GİGANTEA


   Boyundan dolayı bu ismi almıştır. 25 cm’lik boyuyla, bu cinsin en boylusudur. Çiçekleri, 2-3 cm çapında, beyazımsı bir merkezle aydınlanmış soluk mavi rengindedir. ‘Alba’ çeşidinin çiçekleri tamamen beyazdır.


CHIONODOXA LUCILIAE


   15 cm boyunda ve ufak soğanlı bir bitkidir. Çiçekleri orta kısmına doğru saf beyaz oluncaya dek açılan, lacivert-mavi renktedir ve 5-10 tane kadar çiçekten oluşmuş başak şeklinde kurullar oluşturur.


Dikkat çekici özelliği: Çok dayanıklı, ufak ebatlı, mavinin çok hoş bir tonunun hakim olduğu bir bitki olmasıdır.


Toprak ve ışık isteği: Hafif ve geçirgen toprakları, tercihen güneşli alanları severler. Yarı gölge alanlarda da barınabilir.


Üretimi: Küçük soğanlar, Eylül'den Kasım'a kadar, yaklaşık 5 cm derinlik, 10-12 cm de aralık bırakılarak dikilmelidirler. Uzun yıllar boyunca toprakta bırakılabilir. Bu şekilde daha sağlıklı ve gümrah bitkiler oluşabilecektir. Salon bitkisi olarak da yetiştirilebilirler.


Uygulama alanı: Ağaç altlarında, çalı gruplarının kenarlarında kullanılırlar. Kaya bahçelerinin en güzel bitkilerindendir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com