GINKGO BILOBA (GINKGOACEAE) Mabet Ağacı

GINKGO BILOBA (GINKGOACEAE)
Mabet Ağacı

 


Sonbahar yapraklanması son derece güzel olan bu bitki yaprağını döken bir özellik gösterir. Botanik açıdan kozalaklıları (koniferleri) anımsatan bu ağaç, görünüm olarak da süs ağaçlarına benzediği için ona  burada yer verilmesi mantıklı görülmüştür.

   Yüksekliği 15m ve üzeridir. Erkek bireyler dik duruşlu, dişiler ise daha yayvan formludur. Erkek bireyler aynı zamanda dişilere oranla daha da gürdür. Yaprakları çok özeldir, ortası v şeklinde oyulmuş yelpaze şeklindedir. Yazın açık yeşil olan yapraklar sonbaharda dökülmeden hemen önce görkemli  altın sarısı bir renk alır. Sarı,kiraz büyüklüğündeki meyveleri kasım- aralık gibi düşer;  etlerinin kötü bir kokusu vardır.
   Ginkgo biloba, koyu yeşil yapraklanmaya sahip bir fon önünde tek başına kullanıma uygun bir bireydir. Bu fon sayesinde, görkemli sonbahar renkleri gerçek etkisini yaratabilecektir. Kireçli de dahil her çeşit toprakta rahatlıkla yetişir; fakat derin ve serin toprakları tercih eder.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com