MIRABILIS JALAPA (NYCTAGINACEAE) Akşam Sefhası

MIRABILIS JALAPA (NYCTAGINACEAE) 
Akşam Sefhası
Çok yıllık

   Tek yıllık olarak kabul edilir, fakat yumrulu kökleri sayesinde uzun yıllar varlığını sürdürür. Dallanmış saplara sahip, 60-80cm arası boylanabilen bir bitkidir. Evaze huni şeklindeki çiçekler beyaz, sarı, kırmızı renklerde ve gösterişlidir. Temmuz'dan donlar başlayıncaya dek açarlar. Fakat öğleden sonra açıp ertesi sabaha kapanırlar. 


   Dikkat çekici özelliği: Öğleden sonra açan rengarenk çiçeklenmesi ve yapraklanmasıyla çok dekoratiftir. Çok hoş kokulu olması da diğer bir özelliğidir. 


   Toprak ve ışık isteği: Az güneş alanlar da dahil olmak üzere her türlü toprakta yetişir. Kıyı iklimine dayanıklıdır.


   Üretimi: Tohumlar Mayıs'ta, 40 cm’lik araklıklarla doğrudan toprağa ekilir. Yazın bolca sulama yapılmalıdır. Nisan – Mayıs ayları arasında fidelikte ekilip; Mayıs sonu toprağa dikilmeleri de mümkündür.
   Yumrulu kökler, sonbaharda toplanabilir ve Lale'de olduğu gibi gelecek ilkbahara kadar korunabilir. Fakat tohumla üretimi çok kolay olduğu için bu yöntem kullanılmamaktadır.

   Uygulama alanı: Gün batımında açan rengarenk çiçeklerin manzarasından ve hoş kokularından faydalanmak amacıyla ev ya da teras kenarlarındaki yastıklarda kullanılırlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com