ARBUTUS UNEDO (ERICACEAE) Adi Kocayemiş

ARBUTUS UNEDO (ERICACEAE)
Adi Kocayemiş

 Çiçek ve meyveleri ekim- kasım aylarında beliren ve her dem yeşil olan bu bitki ,oldukça dayanıklıdır. 

 

   3-5 m yüksekliğindedir. Yaşlandıkça kıvrımlı bir hal alan sürgünlere sahip bu küçük ağacın meyveleri sonbaharda olgunlaşır, gelecek vejetasyon döngüsüne (yaşam döngüsü) ait küçük beyaz çiçeklerin açtığı zamanda bile mevcutturlar. Güzel renklerdeki, yenilebilen meyveleri kokusuzdur. Parlak koyu yeşil renkte ve her daim yeşil yapraklanması, meyvelerinin dekoratif niteliğinin de önüne geçmiştir. Gövdeyi saran kahverengi kabuk yer yer yırtılmıştır. Akdeniz havzası kökenli bu küçük ağaç, korunaklı alanlarda Paris ve civarına kadar dayanıklıdır. Kireçsiz ya da az kireçli her çeşit iyi bahçe toprağında yetişir. Bitkinin tutma safhası biraz hassas bir dönem olduğu için kökün topraklı olarak dikilmesi tavsiye edilir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com